Ivan Bartoš prozradil, co by se dalo v Česku udělat: mluvil o školách po vzoru USA a daních

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš v předvolebním rozhovoru pro server Lidovky.cz promluvil o tom, co by se v Česku dalo udělat. Tématy tak byly například daně z plastů nebo cukru a také zdanění komerčních a průmyslových nemovitostí. Hovořil také o změnách ve školách po vzoru USA. Informuje o tom web iDNES.cz.

Ivan Bartoš řekl, že daň z nemovitostí určují samy obce nebo části města, takže pokud si někdo myslí, že chtějí něco zdanit, pak taková představa je chybná.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

V programu koalice Pirátské strany a hnutí STAN se však hovořilo o zdanění průmyslových nemovitostí. Šéf Pirátů řekl, že již existuje daň z této nemovitosti, ale tato daň je nízká a je určena katastrem, což je také určitý problém.

Popsal situaci u města Kolín. Například je tam průmyslová zóna, která je v katastru přilehlé malé obce. Obec kvůli tomu dostává miliony korun, zatímco Kolín obsluhuje infrastrukturu a nedostává za to téměř nic.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Pirátská strana provedla studii, podle níž jeden hektar komerčních nemovitostí přináší rozpočtu stejně jako odvody za jednoho zaměstnance za rok.

Nechápe proto, proč kabinet ještě nezačal projednávat téma rozpočtového určení daní. Na tento jeho výrok už ale reagovala na Twitteru šéfka resortu financí Alena Schillerová. Podle ní obce letos dostaly možnost nastavit vyšší daně na průmyslové zóny.

https://twitter.com/alenaschillerov/status/1440933359052632065

Jejich strana podporuje i daň z plastů. Mluví o tom v souvislosti s recyklací odpadků.

Předseda Pirátů také uvedl, že ČR má problém s alkoholem. V Česku je poměrně vysoká spotřeba alkoholu, u alkoholických nápojů je vyšší DPH. Peníze, které stát dostává z prodeje alkoholu, podle něj nejdou na prevenci alkoholismu.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Kromě toho Ivan Bartoš hovořil o tom, že by možná bylo dobré v Česku vytvořit nový typ střední školy. Podle něj by se to dalo udělat po vzoru USA.

Měl na mysli, že první rok by na této škole byl obecný typ výuky, a pak by si žák sám vybíral, které předměty chce učit.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Řekl také, že chtějí investovat do ekonomiky státu. Nemají v úmyslu danit práci. „Místo toho bychom se měli zaměřit na externality typu znečištění, těžba a podobně,“ dodal Ivan Bartoš.

Psali jsme:„Já si na něj často vzpomenou a mám vždy slzy v očích“: Felix Slováček přiznal, kdo mu velmi chybí

PSALI JSME: KAREL HAVLÍČEK ŘEKL, ŽE STÁT HODLÁ POMOCI ČÁSTI OBČANŮ S PLACENÍM ENERGIÍ: KDO BY MĚL NÁROK NA PŘÍSPĚVEK

PŘIPOMÍNÁME: „PIRÁTI JSOU PRO MĚ NEPŘIJATELNÍ“: SCHILLEROVÁ PROMLUVILA O SPOLUPRÁCI HNUTÍ ANO S DALŠÍMI STRANAMI A SVÉMU VZTAHU S MINISTRYNÍ PRÁCE MALÁČOVOU

Share