Ve středu poslanci znovu jednají o novele pandemického zákona. Někteří lidé proti tomuto zákonu protestují, organizátorem protestu je iniciativa Chcípl PES, která napsala na své facebookové stránce adresy 70 poslanců, kteří pro tento zákon hlasovali. Organizátoři oznámili, že pokud někdo nemůže přijít na demonstraci, která se konala na Malostranském náměstí, mohou protestovat tam, kde ti poslanci žijí. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) to může být považováno za útok na rodiny zákonodárců. Informuje o tom web TN.cz.
Iniciativa vyzvala lidi, aby protestovali před domy poslanců, kteří minule podpořili novelu pandemického zákona. Politici i část veřejnosti podobné plány kritizovali, podle nich to bylo už za hranou.
Po nějaké době byla výzva změněna a seznam adres byl odstraněn. Na tuto situaci reagoval šéf resortu vnitra Vít Rakušan, který vystoupil s projevem v Poslanecké sněmovně.
„Vyzývám všechny z vás, abyste odmítli zveřejnění adres poslanců a poslankyň, kteří hlasovali pro pandemický zákon,“ vyzval všechny poslance Vít Rakušan.
Dodal, že iniciativa tyto adresy opublikovala v době, kdy byli poslanci ve Sněmovně. Tento krok lze proto podle jeho slov vnímat jako útok na rodiny poslanců. Tvrdí, že rodiny politiků do politického boje nepatří
Naše rodiny do politického boje nepatří. Vyzývám tímto všechny své kolegyně a kolegy, ať už jsou z jakékoliv strany, ať toto jednání jasně odsoudí.https://t.co/lw9ddZLum3
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) February 16, 2022
Uvedl také, že případem se již zabývají policisté. Policie podle něj okamžitě podnikla veškerá nezbytná operativní opatření, a proto řekl, že jejich rodinní příslušníci jsou v bezpečí.
Policie na Twitteru uvedla, že se případem zabývá a potvrdila informace, že byla přijata nezbytná opatření.
Aktivitu Chcípl pes jsme zaznamenali a přijímáme adekvátní opatření. Organizátoři vyzývají k protestům proti poslancům v místě jejich bydliště, přestože vědí, že jsou v Poslanecké sněmovně. Jsme okamžitě připraveni zakročit, pokud dojde k jakémukoliv protipravnimu jednání. https://t.co/SazIfeTnVH
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 16, 2022
K této situaci se na svých sociálních sítích vyjádřili i další politici. Podle šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) bylo zveřejnění adres zákonodárců zoufalým krokem a je to už za hranou.
Vyzývat k tomu, ať jdou lidé protestovat před domy poslanců a zveřejnit jejich adresy považuji za něco naprosto zoufalého, co do demokratické diskuse fakt nepatří.
Kritizoval jsem, když se to dělo vůči bývalému ministru zdravotnictví Blatnému a jeho rodině, tohle je za hranou.
— Marian Jurečka (@MJureka) February 16, 2022
Místopředseda dolní komory Parlamentu Jan Skopeček (ODS) napsal, že demonstranti ho a jeho rodinu na zveřejněné adrese v současné chvíli nevystraší.
Byly zveřejněny adresy trvalého bydliště nás poslanců, aby se protesty proti pandemickému zákonu mohly uskutečnit před našimi domovy. Chtěl bych protestující upozornit, že ani mě, ani mou rodinu včetně dětí ve věku 3,5 a 1,5 let na této adrese v současné chvíli nevystraší.
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) February 16, 2022
Tuto situaci komentoval i poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). S tímto krokem iniciativy nesouhlasil ani zástupce opozičního hnutí ANO Patrik Nacher.
O pandemickém zákonu mluví zcela mimo realitu jako o nové totalitě, ale pak podle nejhoršího bolševického zvyku zveřejní adresy poslanců zrovna, když jsme tady v sále a vystaví nebezpečí agrese i naše rodiny. Kolik nechutností mám v mailu, to už ani nepočítám.
Tohle je za hranou
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) February 16, 2022
Iniciativa Chcípl PES pak svou výzvu změnila a napsala, že žádali lidi, aby protestovali před kancelářemi poslanců.
Dodali, že všechny adresy jsou z veřejných zdrojů. Obvinili premiéra Petra Fialu a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, že nesdělili, kdy se bude konat hlasování. Proto prý mohlo dojít k některým chybám.
PŘIPOMÍNÁME: PAVEL NOVOTNÝ MŮŽE BÝT ODVOLÁN: JAK STAROSTA ŘEPORYJÍ REAGOVAL NA NÁVRH MÍSTNÍCH PIRÁTŮ