Generální tajemník OSN: Ruská invaze na Ukrajinu vede k globální trojrozměrné krizi

António Guterres poznamenal, že ruská válka na Ukrajině s sebou nepřinesla jen tisíce obětí v Ukrajině a šílené množství ničení. To je také příčinou vzniku trojrozměrné krize.

António Guterres / Zdroj: 24tv.ua

Jedná se o potravinovou, energetickou a finanční krizi. Ty podle generálního tajemníka OSN bijí především na lidi, země a ekonomiky, které lze označit za zranitelné.

Příslušnou publikace generální tajemník OSN věnoval 100. dnů ukrajinské konfrontaci s ruskou agresí. Zdůraznil, že za více než tři měsíce válka, kterou rozpoutala okupační země, již způsobila tisíce ztracených životů, stejně jako nekonečné množství ničení. Své domovy musely opustit miliony lidí. To vše nejen bezostyšně porušuje lidská práva, ale také způsobuje trojrozměrnou globální krizi.

António Guterres / Zdroj: YouTube

OSN zdůrazňuje, že podporuje Ukrajince od začátku totální invaze. Organizace zajistila vše potřebné, aby Ukrajina překonala humanitární následky války. Navíc se udělalo hodně práce, aby celý svět viděl důsledky tak rozsáhlého nepřátelství a také možné eskalace.
Ve svém projevu generální tajemník OSN vyzval:

Válka na Ukrajině / Zdroj: YouTube

* okamžitě zastavit násilí na Ukrajině;

* poskytnout neomezený humanitární přístup ke všem, kteří to nyní potřebují;

* zajistit bezpečnou evakuaci civilního obyvatelstva země, která je nyní v horkých místech;

* chránit občanská práva a dodržovat mezinárodní normy lidských práv.

Putin / Zdroj: YouTube

Zároveň dodal, že ukončení války je možné jen díky dialogu a vyjednávacímu procesu. Guterres zdůraznil, že OSN podpoří úsilí Ukrajiny a Ruska ve snaze ukončit tuto noční můru v diplomatické rovině.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoga/ Zdroj: YouTube

Recep Tayyip Erdoğan navrhl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby pokračoval v jednání. Podle něj by se v Istanbulu mohli sejít zástupci Ukrajiny, země agresorů a OSN. Tam by mohli diskutovat o krocích, které by umožnily mírovou cestou ukončit válku.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: PRVNÍ TÝDEN INVAZE SE MŮŽE OPAKOVAT, POKUD PUTINOVI SE PODAŘÍ ZASTRAŠIT LUKAŠENKA

PŘIPOMÍNÁME: JAK VEDENÍ BRNA ŘEŠÍ SITUACI S UPRCHLÍKY U NÁDRAŽÍ: “CHCEME BRŇANŮM VRÁTIT KOMFORT“

Share