Flegr uvedl podmínky pro návrat dětí do škol ihned po Velikonocích: návrh vlády s použitím antigenních testů považuje za nevhodný

Parazitolog Jaroslav Flegr uvedl, že by se přísná opatření mohla začít rozvolňovat již po Velikonocích. Podmínkou jsou ale PCR testy u žáků. Odborník totiž nepovažuje navrhované vládou antigenní testy za dostatečně účinné. Píše o tom web zivotvcesku.cz.

„Kdyby byla logistika na PCR testy, tak bych s návratem dětí do škol začal okamžitě po Velikonocích,“ řekl Flegr.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Za poslední měsíc v Česku nákaze podlehl největší počet lidí. Nyní ale koronavirus ustupuje a počty nakažených po dlouhé době klesají. V nemocnicích aktuálně zůstává přes 7 tisíc pacientů a toto číslo znamená, že by se mohlo uvažovat o rozvolňování.

Vědec Jaroslav Flegr by nechal vrátit prezenční výuku ihned po svátcích, ale podmiňuje to použitím PCR testů. Vláda chce ale využit antigenní testy.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

„Tam kde bude dostatečná kapacita na PCR testy, tam bychom mohli s návratem dětí do škol začít okamžitě po Velikonocích,“ zdůraznil Flegr s tím, že by se otevírat mohlo v jednotlivých krajích či okresech. Vše záleží na kapacitách PCR testování.

Dle evolučního biologa by se děti testovaly jednou týdně. Antigenní testy považuje za méně citlivé a je potřeba absolvovat je jednou za tři dny, což podle něho není ekonomicky výhodné.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

„Šlo by to i za pomocí antigenních testů, ale v takovém případě by se musel test opakovat nejméně jednou za tři dny a vzorky by se musely odebírat z nosu,“ uvedl vědec a dodal, že jeden PCR test by vycházel na 160 korun. Celková potřebná částka je prý kolem 300 milionů korun.

Jaroslav Flegr / Zdroj: youtube.com

Flegr říká, že by e dětí také mohly testovat samostatně a odebírat vzorky z úst. Stejně tak by se mohly obnovit i kulturní a sportovní akce.

PSALI JSME: „MÁME ŘEŠENÍ, JAK ZEMI Z KRIZE VYTÁHNOUT,“ ŘÍKÁ JAN HAMÁČEK: ČSSD PŘEDSTAVILA VOLEBNÍ KAMPAŇ „VÍME, CO PO COVIDU”

PŘIPOMÍNÁME: „UVEDLO TO MNOHO LIDÍ DO ROZPAKŮ“: MERKELOVÁ VYSVĚTLILA, ZA CO SE OMLUVILA NĚMCŮM

Share