Exministr Prymula předpokládá, že se v Česku mohou zpřísnit opatření kvůli britské mutaci koronaviru, která se šíří rychleji než nynější forma

Kvůli britské mutaci koronaviru se v Česku mohou změnit protiepidemická opatření. To může podle exministra Romana Prymuly znamenat, že se člověk nakazí rychleji. než tomu bylo před tím. Píše o tom CNN Prima NEWS.

„Šíření nemoci je rychlejší, takže patnáct minut již nemusí být bezpečných,“ uvedl epidemiolog s tím, že se ta doba bude zkracovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Nic by se ale nemělo měnit u rozestupů, stále by mělo vystačit 2 metry. Prymula si myslí, že by se tato mutace viru neměla šířit na větší vzdálenost.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný prohlašoval, že vakcína funguje i na britskou mutaci covid-19 a nyní je důležité naočkovat co nejvíce lidí v ohrožených skupinách.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula stejně jako jeho nástupce říká, že nová mutace v budoucnu nahradí aktuální formu koronaviru. Dominovat může podle odborníka už za dva nebo tři měsíce. To by mohlo znamenat, že v budoucnu budeme potřebovat přísnější opatření jako je například nošení respirátorů míst roušek.

Vicepremiér Jan Hamáček nesouhlasí s tím, že by respirátory měly být povinné a chce, aby se ze začátku doporučovalo jejich nošení v místech s velkým počtem lidí.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vláda by podle ministra vnitra měla také zajistit dostupnost těchto ochranných pomůcek a také jednat o změně sazby DPH.

Nošení respirátorů se nyní zavádí v sousedním Německu a Rakousku a diskutuje se o tom, kdo je bude hradit dětem či zaměstnancům firem.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Odborníci ve Velké Británii po studiích zjistili, že nová mutace koronaviru může být smrtelnější než ta nynější forma. Dle slov premiéra Borise Johnsona je však vakcína proti ní účinná.

Psali jsme: „Cítím se dost unaveně“: skandál s matkou a brzké třetí těhotenství sebraly Ornellu Koktové všechny síly. Nebezpečí předčasného porodu

PSALI JSME: PREMIÉR BABIŠ PROMLUVIL O DEMONSTRACÍCH V RUSKU: ZMÍNIL SE TAKÉ O ZRUŠENÍ DIDAKTICKÝCH TESTŮ U MATURANTŮ

PŘIPOMÍNÁME: SVÉ VYSNĚNÉ HNÍZDO ZNÁMÝ REŽISÉR MUSEL PRONAJMOUT: JAKÉ NOVÉ NEOBYČEJNÉ OBYDLÍ MÁ JAN HŘEBEJK

Share