Evropská komise chce, aby se do roku 2035 přestala vyrábět auta se spalovacími motory: Karel Havlíček prohlásil, že je to nereálné a vysvětlil proč

Česko nepodporuje postoj, že by Evropská unie mohla určovat, kdy by měla být ukončena výroba aut se spalovacími motory. Například Evropská komise hovořila o tom, že by bylo dobré, kdyby se to zastavilo v roce 2035. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček ale v rozhovoru pro Právo řekl, že takový termín považuje za nereálný. Píšou o tom Novinky.cz.

Celá Evropská unie se dohodla, že je třeba postupně snižovat emise. Evropská komise ale také chce, aby se do roku 2035 přestala vyrábět auta se spalovacími motory. Ale i kdyby to šlo dál, tak by se taková auta měla vyrábět se sankcemi.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Karel Havlíček se k takovým návrhům staví negativně. Podle něj je jistě správné, že doprava se stává ekologičtější nebo že výroba je v rukou automobilových společností.

Nelíbí se mu ale, že se vytvářejí určité cíle, které nejsou realizovatelné. Řekl tak, že v Česku nyní jezdí zhruba 5,5 milionu vozů, a pokud zde do roku 2030 bude 300 000 elektromobilů, bude to dobře. To znamená, že to bude několik procent z celkového počtu automobilů.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Zastavit prodej aut se spalovacími motory v roce 2035 je podle něj nereálný cíl. Dodal, že stejný názor má řada dalších evropských zemí.

Ministr vysvětlil, že takový cíl bude třeba přehodnotit, protože to předpokládá základní změny a bude to vyžadovat obrovské náklady. Takové masivní změny se nedějí rychle a k tomu je potřeba hodně peněz.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

Karel Havlíček také uvedl, že hodlají v Česku vybudovat potřebnou infrastrukturu pro elektromobily a podporovat výrobce podobných vozů. Nechtějí však přímo dotovat elektromobily, protože by to mohlo „pokroutit trh“.

PSALI JSME: PO BABIŠOVI A BARTOŠOVI SE ROZHODL VYDAT KNIHU I ŠÉF ODS PETR FIALA: VYDAVATEL ALE TVRDÍ, ŽE TO NENÍ SOUČÁSTÍ PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ

PŘIPOMÍNÁME: LADISLAV HRUŠKA SE POCHLUBIL SVÝM BYDLENÍM: JAK ŽIJE ZNÁMÝ KUTIL

Share