Epidemiolog Smějkal nevidí možnost rozvolňování, ale nechce aby se na horách zavíralo úplně všechno: provozovatelé skiareálů bojují o život

Vláda v posledních dnech ještě více zpřísnila opatření na horách a epidemiolog Petr Smejkal prohlásil, že rozvolňování není na čase, jelikož máme dvě komplikace. První problémem je mutace viru a druhým nedostatek vakcín. „Proočkovanost není taková, jakou bychom si už v tuto chvíli přáli,“ uvedl odborník. Informuje o tom web irozhlas.cz.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

Smejkal zdůraznil, že kvůli jarním prázdninám čím dál vice lidí buje cestovat do hor a úplně zakazovat návštěvu přírody podle něj není správné. Je to prý prospěšné pro fyzické a duševní zdraví. Nemyslí si ale, že by se mělo příliš rozvolňovat.

Epidemiolog si myslí, že v Česku máme dost britské mutace koronaviru, protože se čísla nakažených moc nesnižují. Dle Smejkala je proto potřeba vydržet ještě několik týdnů. Varuje také před rostoucím reprodukčním číslem.

Petr Smejkal / Zdroj: youtube.com

V posledních dnech vláda zpřísnila opatření na horách, což by mělo snížit mobilitu lidí. Provozovatelé skiareálů ovšem říkají, že mohou zajistit dodržování rozestupů a nošení roušek, pokud svá střediska zprovozní.

Podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota bylo chybou uzavírat lanové dráhy, protože nyní pěšáky či běžkaře vozí přeplněné autobusy.

Sjezdovka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Teď už je to boj o holý život. Už to není o nějaké záchraně sezóny, tržby se už v žádném případě nedají dohnat,“ popsal situaci Knot.

Nakonec dodal, že provozovatelé středisek nemohou žít jen na kompenzacích, protože obrovské náklady na provoz mohou pokrýt pouze vysokými tržbami. Očekávají proto, kdy se vleky znovu zprovozní.

Sjezdovka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: JAN BLATNÝ SE NEHODLÁ VZDÁT, NENÍ TO JEHO ZVYK: BUDE POKRAČOVAT VE FUNKCI MINISTRA, I KDYŽ SI UVĚDOMUJE, ŽE JE TO DOČASNÉ

PŘIPOMÍNÁME: ANDREJ BABIŠ PROHLÁSIL, ŽE VÍ, KDE JE CHEB: PODLE NĚJ TAM DŘÍVE ČASTO JEZDIL

Share