Epidemická situace se postupně zhoršuje: Ladislav Dušek prozradil, kolik by mohlo být nakažených denně na konci října

Pokud se epidemie bude vyvíjet stejným tempem jako nyní, může se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška koncem října být kolem 2 tisíc případů nákazy denně. Taková čísla mohou být podle realistického scénáře, na konci léta Dušek mluvil o třech scénářích, a to optimistickém, realistickém a rizikovém. Řekl to pro ČTK.

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch novinářům řekl, že nyní je nárůst počtu nových případů nákazy pomalý. Proto budou dál platit současná opatření proti koronaviru, zpřísnění neplánuje.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Upozornil také na to, že v nemocnicích nyní není příliš velký počet hospitalizovaných pacientů. Pozitivní vliv na to podle něj mělo určitě očkování.

Nyní leží v nemocnicích více než dvě stovky pacientů s koronavirem. Ladislav Dušek předpokládá, že na konci tohoto měsíce by se toto číslo mohlo zvýšit na pět set.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Ředitel ÚZIS uvedl, že nyní je také důležité věnovat pozornost věkové struktuře nových případů nákazy. Podle něj je nyní mezi nakaženými mnoho mladých lidí, často mladších 19 let.

Vysvětlil, že pokud by taková situace pokračovala, nehrozilo by přetížení nemocnic. Kromě toho se však virus šíří i mezi lidmi starší generace, ale ne tak aktivně, jako tomu bylo dříve.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Značnou část seniorů naštěstí zachraňuje vakcinace, zejména před těžkými případy. Ale určitě jsou i případy nákazy mezi chronicky nemocnými nebo seniory, kteří mají dokončené očkování. Tento podíl se pohybuje mezi 20 a 25 procenty všech případů nákazy v těchto skupinách.

„Před těžkým průběhem ale očkování chrání z více než 90 procent,“ řekl Ladislav Dušek. Mezi pacienty, kteří jsou na JIP, je asi 95 procent neočkovaných.

Ladislav Dušek / Zdroj: youtube.com

Zbývajících 5 procent lidí, kteří sice byli očkováni, ale jsou ve vážném stavu, jsou buď lidé ve vysokém věku, nebo mají závažná onemocnění.

Téměř 79 procent lidí nad 60 let má dokončenou vakcinaci. V poslední době někteří z těchto lidí již dostali třetí dávku vakcíny.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Třetí dávka může být podána 8 měsíců po druhé dávce, ale existuje možnost, že tato doba může být snížena na 6 měsíců, takové rozhodnutí již přijala Evropská agentura pro léčivé přípravky pro vakcínu Pfizer/BioNTech.

Epidemická situace je letos rozhodně lepší než ve stejném období loni. Určitě tomu pomohlo očkování, ale stále zůstává zhruba 415 tisíc lidí starších 60 let, kteří nebyli očkováni.

PSALI JSME: EMA SCHVÁLILA PODÁVÁNÍ TŘETÍCH DÁVEK VAKCÍNY PFIZER/BIONTECH: ALE NE PRO VŠECHNY

PŘIPOMÍNÁME: JAKÝ JE ZDRAVOTNÍ STAV MILOŠE ZEMANA: „NEMUSÍTE MÍT STAROST, PAN PREZIDENT SE VELMI TĚŠÍ NA POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ,“ UVEDL JIŘÍ OVČÁČEK

Share