Ekonomická debata mezi Jakubem Michálkem a Andrejem Babišem: „Nejhorší je, když o ekonomice mluví lidé, kteří nejsou ekonomové,“ uvedl premiér

V dolní komoře Parlamentu došlo ke slovní přestřelce mezi předsedou vlády Andrejem Babišem a předsedou poslaneckého klubu Pirátů Jakubem Michálkem. Hlavním tématem jejich debaty byla ekonomika. Informuje o tom server iDNES.cz.

„Zdražování – už je líp?“ tak nazval svou interpelaci poslanec Pirátské strany Jakub Michálek. Tento název byl určitou parodií na jeden ze sloganů hnutí ANO.

Jakub Michálek / Zdroj: youtube.com

Mluvil ale o důležitých věcech pro mnoho občanů, a sice o tom, že v zemi se hodně věcí zdražuje. Vzrostly například ceny potravin, energií nebo bydlení. Navíc upozornil na zadlužování.

Řekl, že každý den platy lidí a jejich úspory ztrácejí na své hodnotě. Chápe, že část inflace vznikla kvůli procesům v jiných zemích, ale další část odpovědnosti leží na kabinetu.

Jakub Michálek / Zdroj: youtube.com

Zeptal se proto premiéra, co hodlá dělat dál, aby lidé nepřicházeli o své úspory. Citoval také ekonoma Štěpána Křečka, že stát v době epidemie dával do ekonomiky hodně peněz a současně zastavil výrobu. To byl jeden z důvodů, který mohl ovlivnit inflaci.

„Nejhorší je, když o ekonomice mluví lidé, kteří nejsou ekonomové,“ odpověděl mu Andrej Babiš. Dodal, že pokud chce Jakub Michálek říci, že vláda může za inflaci, pak je to lež.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle něj kabinet dělal vše pro to, aby energie se nezdražovala. Vláda ale nemá vliv na tvorbu všech ostatních cen.

Uvedl, že tímto tématem by se měla zabývat Česká národní banka. Myslí si, že by nyní bylo dobré, kdyby ČNB nezvyšovala úroky.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Andrej Babiš označil Jakuba Michálka za ekonomického diletanta a řekl, že stejně jsou na tom Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík. Také podle něj ekonom, na kterého Michálek odkazoval, je „mimo“.

„Lidi nejsou hloupí. Oni ty peníze neutratili. Oni spotřebovávali úplně stejně jako předtím,“ dodal předseda vlády.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Inflace se podle jeho názoru bude postupně snižovat. Premiér uvedl, že nyní je třeba zůstat v klidu a nezasahovat do vývoje tohoto procesu.

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK OHODNOTIL ANGAŽMÁ ČSSD VE VLÁDĚ: ŘEKL TAKÉ, KDO JSOU NEJPOPULÁRNĚJŠÍ POLITICI V JEJICH STRANĚ

PŘIPOMÍNÁME: BIDEN ZAŽIL JEDEN Z HORŠÍCH MOMENTŮ SVÉHO PŮSOBENÍ V MEZINÁRODNÍ POLITICE: NEVZPOMNĚL NA JMÉNO PREMIÉRA AUSTRÁLIE

Share