Domácí množení orchideje: Jak je vypěstovat z pouhého listu

Téměř v každé domácnosti lze najít orchideje. Mnoho lidí má rádo jejich krásné květy a velké, jasně zelené listy. Jako milovníci těchto pokojových rostlin znají všechny zákoutí správné péče a podmínky, ve kterých rostou nejlépe. Některé odrůdy nejsou levné, a tak se je majitelé snaží pěstovat doma a chtějí jich mít co nejvíce pro sebe nebo i na prodej. Orchideje lze množit několika způsoby, ale dnes si přiblížíme, jak vypěstovat orchidej z listu.

Orchideje / Zdroj: youtube.com

Množení orchidejí z listů

Způsob množení orchideje z listu – Naše redakce si pro vás připravila rychlého průvodce, který vám krok za krokem pomůže vypěstovat orchidej z listu. Je třeba poznamenat, že se jedná o složitou metodu, která může trvat delší dobu. Je vhodná zejména pro rostliny, které nelze přesadit kořenem nebo rozdělit, např. z důvodu oslabení po nemoci.

Množení orchideje / Ilustrační foto / Zdroj: mirhitrostey.com

Co budete potřebovat:

  • Zahradnické nůžky nebo nůž
  • Plastový kontejner
  • Filtrovanou vodu
  • Zakořeňovací přípravek
  • Cytokininovou pastu (nepovinné)
  • Aktivní uhlí
  • Kyselinu jantarovou

 

Jak na to:

Nejprve je třeba z orchideje získat list. Tento postup byste měli provádět pouze u zdravé rostliny, která byla ošetřena proti všem chorobám. Vzhledem k tomu, že samotný list nemá žádné růstové body, ze kterých by mohly vyrůst kořeny, budete muset odříznout malou část stonku. Po odříznutí nechte list asi osm hodin zaschnout a teprve poté můžete pokračovat v množení orchideje.

Množení orchideje / Ilustrační foto / Zdroj: mirhitrostey.com

Jak řezat list

Poté na odříznutou část stonku naneste zakořeňovací přípravek. Koupíte ho v každém květinářství, stejně jako další hnojiva. Ulehčení zakořenění je dobrý nápad. Poté rozpusťte tabletu dřevěného uhlí ve vodě ve vhodné plastové nádobě. Tím pomůžete aktivovat růst kořenového systému z listu.

Stonek potřený zakořeňovacím prostředkem

Množení orchideje / Ilustrační foto / Zdroj: mirhitrostey.com

Pro urychlení procesu tvorby kořenů můžete také použít cytokininovou mast, kterou nanesete na klíček. Dále je třeba zředit 1 tabletu kyseliny jantarové ve vodě. List by měl být v této nádobě umístěn stonkem nahoru. Nezapomeňte se ujistit, že hladina vody je vždy dostatečná. Stonek, z něhož vyrůstají kořeny, musí být nad vodou, jinak se množení orchideje nezdaří.

Množení orchideje / Ilustrační foto / Zdroj: mirhitrostey.com

List orchideje ve vodě

Před výsadbou pečlivě prohlédněte list s kořeny, zda se na něm nevyskytuje houba. Pokud se vyskytuje, měli byste naši novou rostlinu rozhodně ošetřit.

Množení orchideje / Ilustrační foto / Zdroj: mirhitrostey.com

List s kořeny

Přestože rozmnožování orchidejí z listů trvá dlouho, výsledek vás určitě potěší. Nejenže vám na parapetu poroste stále více rostlin, ale v případě potřeby můžete oživit i umírající rostlinu. Který způsob pěstování orchidejí máte nejraději?

 

PSALI JSME: NEJLEPŠÍ ŽENY V DOMÁCNOSTI: ZÁSTUPCI JAKÉHO ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU MAJÍ DOMA DOKONALOU ČISTOTU

PŘIPOMÍNÁME: INZERÁT ROKU: NEVĚSTA ZAPLATÍ 1 000 $ TOMU, KDO NA SVATBĚ ZKROTÍ TCHYNI

Share