Do Česká míří tropické počasí: kdy se dočkáme nejvyšších teplot a jak se jim bránit

Ve čtvrtek Česko mohou zasáhnout silné bouřky a nebezpečnými meteorologickými jevy. Od pátku se ale bude oteplovat a čeká nás slunečné počasí. Teplý vzduch z jihu přinese vysoké teploty, které se v neděli mohou vyšplhat až na 36 stupňů. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Bouřky ve čtvrtek mohou doprovázet přívalové deště, kroupy nebo silný vítr. Po ochlazení ale v pátek přejde oteplování a teploměry naměří 22 až 26 stupňů Celsia.

Teplé počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V sobotu bude ještě tepleji. Ráno teploty klesnou na 12 až 8 stupňů a ve dne se oteplí na 28 až 32 stupně.

V neděli meteorologové předpovídají jasno až polojasno. Teploty ráno se budou pohybovat mezi 17 až 13 stupni a ve dne stoupnou na 29 až 33 stupně . Na západě země a v Polabí se mohou vyšplhat na supertropické hodnoty 36 stupňů.

Teplé počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V pondělí bude polojasno až oblačno s ojedinělými bouřkami, dešti a bouřkami. Ráno se očekávají teploty 20 až 16 stupňů, což znamená, že se bude jednat o první tropickou noc v tomto roce, kdy na části území noční teploty neklesnou pod 20 stupňů.

Během dne teploměry naměří 29 až 33 stupně, místy až 35 stupňů. Ochlazovat se začne až v úterý.

Horké počasí / Zdroj: youtube.com

Vysoké teploty ohrožují mnoho lidí. Problémy mohou mít zejména starší generace, lidé s astmatem, kardiologickými problémy či chronicky nemocní.

Tropické teploty mohou způsobit také úpal, kdy dojde k přehřátí organismu či úžeh, kdy se přehřeje mozek přímým slunečním zářením.

Horké počasí / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Lidé by tak měli zajistit dostatečný přísun tekutin, snížit fyzickou námahu, odložit teplé oblečení, držet se ve stínu, pravidelně se chladit a jíst potraviny bohaté na draslík.

PSALI JSME: HANA ZAGOROVÁ PROMLUVILA O SVÉM ZDRAVOTNÍM STAVU: JAK NA TOM ZPĚVAČKA JE

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA PROMLUVIL O VÝVOJI EPIDEMIE KORONAVIRU: EPIDEMIOLOG PROZRADIL, KDY SE DÁ OČEKÁVAT NOVÁ VLNA A JESTLI BUDOU NOVÉ RESTRIKCE

Share