Dlouhý život samičky šimpanza skončil: Loučila se s těmi, které znala a milovala mnoho let

Tato samička šimpanza žila v Nizozemské Zoo desítky let. Pracovních ZOO, které si jí pamatují už mnoho let tráví v důchodu a starší opička přezdívaná Máma tam stále byla. Ale i její příběh musel skončit.

Samočka šimpanza přezdívána Máma / Zdroj: optim1stka.ru

Bylo jí 69 let, když se samička začala cítila velmi špatně. Chovala se klidně a byla připravená na všechno. Pořád byla v rohu voliéry, přestala jíst a čekala na nevyhnutelné.

O stavu samičky šimpanza se dozvěděl v amsterdamských akademických kruzích zoolog Jan van Hooff. On pracoval s opicemi, včetně Mámy, už v roce 1972, tehdy ona byla ještě velmi mladá. Zasloužilý profesor se však chtěl rozloučit se starou kamarádkou.

Máma / Zdroj: YouTube

Vešel do voliéry, aby si s ní trochu poseděl v klidu, a zpočátku se o něj Máma příliš nezajímala. Ale najednou zářila radostí: poznala starého přítele. Usmívala se, objímala ho, hladila po tváři. Jak se starý profesor třásl! A opice se bavila a jako by ožila.

Osud se samozřejmě nezměnil, ale samice šimpanza žila ještě týden. Zemřela ve spánku, bez bolesti a trápení. Zaměstnanci na ni vzpomínají s něhou, protože ve smečce byla lídrem až do posledního. Všechny šimpanze mírnila, řešila jejich konflikty.

Máma a Jan van Hooff / Zdroj: YouTube

Byla to neobyčejná bytost, takovou povahu je těžké najít i mezi lidmi, i mezi našimi vzdálenými příbuznými opicemi.

PSALI JSME: ZNOVU JSEM OTĚHOTNĚLA MĚSÍC PO PORODU: VELMI JSEM SE STYDĚLA JÍT K LÉKAŘI

PŘIPOMÍNÁME: „HLAVA NAŠTĚSTÍ NEBOLÍ“: JAK SE NYNÍ CÍTÍ HEREČKA DAGMAR PATRASOVÁ PO NEPŘÍJEMNÉM INCIDENTU

Share