Demonstranti sundali ukrajinskou vlajku ze sochy v Brně: mluvčí magistrátu sdělil, zda tam bude vlajka znovu viset

V Brně na štítu sochy Jošta Lucemburského visela ukrajinská vlajka. To se ale některým lidem nelíbilo a v neděli k této soše přišlo několik desítek lidí a jeden muž tuto vlajku sundal. Ten muž umístil na štít sochy vlajku, na které byla moravská orlice. Policisté pak zadrželi tři osoby. Magistrát oznámil, že ukrajinská vlajka na soše už prý viset nebude. Píšou o tom Novinky.cz.

„V tuto chvíli se opětovně vlajka vyvěšovat nebude,“ řekl pro Právo mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Socha Jošta Lucemburského / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na soše byl moravský symbol několik dní kvůli státním svátkům, pak se ale magistrát rozhodl vrátit modro-žlutou vlajku. Některým lidem se to ale rozhodně nelíbilo.

Na Moravské náměstí, kde socha stojí, proto přišlo několik desítek lidí. Tajemník radnice Brno-střed Petr Štika se s nimi snažil mluvit a řekl, co by pro ně mohl udělat. Například by se mohl stát zprostředkovatelem, mohl by komunikovat s vedením města.

Demonstrace v Brně / Zdroj: facebook.com

Demonstranti ale chtěli vlajku vyměnit, a tak se chystali na sochu vylézt. Petr Štika je upozornil, že v takovém případě bude nucen o tom informovat policii.

Lidé, kteří přišli na náměstí, udělali, co chtěli. Na štítu sochy se tak objevila moravská orlice. Policisté pak zadrželi několik lidí. Případem se už asi bude zabývat příslušný správní orgán.

Demonstrace v Brně / Zdroj: facebook.com

„Touto záležitostí by se měla zabývat porada vedení města, a to příští týden v pondělí,“ řekl Filip Poňuchálek.

Podle tajemníka byli demonstranti agresivní. Dodal, že policisté odvedli profesionální práci a lidé na náměstí se po odchodu policie uklidnili.

Demonstrace v Brně / Zdroj: facebook.com

Nikoho z demonstrantů nezajímalo, co si o tom myslí autor sochy Jaroslav Róna. Ten souhlasil s tím, aby na štítu visela ukrajinská vlajka, protože podporuje Ukrajinu.

PSALI JSME: KOMU ČEŠTÍ OBČANÉ DŮVĚŘUJÍ NEJVÍCE A KDO PROPADL: CO ODHALIL PRŮZKUM

PŘIPOMÍNÁME: ČESKÉ LÉKÁRNY HLASÍ NEDOSTATEK LÉKŮ: CO JIM NYNÍ CHYBÍ A PROČ MUSÍ LÉKY VYRÁBĚT SAMI

Share