České lékárny hlasí nedostatek léků: co jim nyní chybí a proč musí léky vyrábět sami

Česko trpí nedostatkem některých léků. Jsou to například antibiotické kapky do očí nebo masti. Lékárny kvůli častým výpadkům musí dělat velké zásoby. Některé z nich musí masti vyrábět sami ze zakoupených surovin. Informuje o tom web tn.nova.cz.

Lékárnici uvádějí, že kromě kapek a mastí chybí také dětské čípky a přípravky na odvykání kouření. Kromě toho jsou problémy i s podpůrnými léky při zánětech dýchacích a močových cest.

Lékárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Výpadky začaly ještě v únoru a situace by se mohla vyřešit až někde na podzim.

Příčinou problému je nedostatek surovin po celém světě. Často se jedná o převod výroby nebo jsou i výrobní problémy. Nejhůř se ale prý řeší případy, kdy nějaký výrobce úplně ukončí výrobu léčívé látky.

Lékárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Na jaře se Česko potýkalo s nedostatkem dětských antibiotik v sirupu. Lékarníci dodávají, že si ještě nepamatují podobné výpadky dodávky léků. První problémy se ale vyskytly ještě během koronavirové krize.

Lékárna / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Nové lékárny ani nemohou nahradit léky jinými přípravky, které mají stejnou léčivou látku. Musí proto stále častějí léky vyrábět sami.

Psali jsme:„Ivanka mě poprosila“: Helena Vondráčková prozradila, proč se nezúčastnila červnových vzpomínkových koncertů po Karlu Gottovi

PSALI JSME: SOŇA PORUPKOVÁ SE POCHLUBILA SVÝM BYDLENÍM: CO ZAJÍMAVÉHO MÁ VE SVÉM BYTĚ

PŘIPOMÍNÁME: „TAKOVÝ SLIB BY MĚL BÝT PODPOŘEN VOJENSKÝMI OPATŘENÍMI“: NĚMECKOU MINISTRYNĚ ZAHRANIČÍ MRZÍ, ŽE ZÁPAD NEMŮŽE UKRAJINĚ VOJENSKY POMOCT

Share