Dědeček dál do obývacího pokoje levný obraz a poprosil ho neprodávat. Po 70 letech dědici zjistili proč

Po celá desetiletí vlastnila rodina z Irska obraz umělce Adriena Jeana Le Mayera de Meerpresa, v Evropě málo známého, ale v Asii milovaného. Příbuzní si mysleli, že mohou obraz, který přivezl jejich dědeček z Bali, prodat za symbolickou částku, ale neočekávali, že se stanou milionáři.

Obraz/Zdroj: medialeaks.ru

Koncem února kontaktovala rodina z irského Dublinu odhadce Kierana O’Boyle z Bonhamsu. Řekli, že vlastní plátno, které by ho mohlo zajímat. Bez očekávání něčeho mimořádného šel expert ke klientům.

Ale jakmile O’Boyle vstoupil do jejich obývacího pokoje, jeho nálada se změnila. Na zdi byl obraz, jehož hluboké a jemné barvy se před ním třpytily jako drahé kameny.

Obraz/Zdroj: medialeaks.ru

Ukázalo se, že to byl obraz belgického umělce Adriena Jeana Le Mayera de Meerpresa (1880-1958) s názvem „Dvě ženy aranžující květiny“.

Majitelé obrazu uvedli, že jej získal jejich předek, Holanďan Isaac van Buuren. Koupil ho v padesátých letech od umělcova studia, když cestoval na Bali. Po smrti dědečka bylo plátno zděděno, dokud se v 90. letech nedostalo do Dublinu.

Majitelům se obrázek velmi líbil a po dobu 20 let zaujímal čestné místo na zdi jejich obývacího pokoje. V určitém okamžiku však rodina chtěla změnu a měla pocit, že je čas se s plátnem rozloučit.

O’Boyle byl nadšený. Le Mayer není v Irsku příliš známý, ale v Asii je to jiný příběh. Tam jsou umělcovy práce velmi žádané a obrazy jeho interiérů jsou obzvláště vzácné. Odhadce okamžitě kontaktoval svého kolegu z východní větve aukční síně a řekl o nálezu.

Pár/Zdroj: medialeaks.ru

Během několika týdnů, po obdržení odborného souhlasu, se obraz dostal do Hongkongu, kde byl uveden do prodeje jako hvězdná spousta moderního a současného umění jihovýchodní Asie Bonhams. Aukce trvala jen deset minut.  Vyhrál je asijský sběratel, který zaplatil 1,5 milionu liber.

A rodina z Dublinu si vybavila napůl vtipnou legendu o svém dědečkovi Isaacovi van Buurenovi, který žádal, aby s obrázkem nic nedělali.

PSALI JSME: K 90. NAROZENINÁM SE DĚDEČEK ROZHODL RADIKÁLNĚ ZMĚNIT SVŮJ VZHLED: POMOHLA MU JEHO 16LETÁ VNUČKA, KTERÁ OBARVILA JEHO VLASY NA RŮŽOVO

PŘIPOMÍNÁME: VE VĚKU 72 LET, PLNÝ ENERGIE A SÍLY: ŽENA ZVEŘEJNILA VIDEO NA YOUTUBE, JAK DĚDEČEK TANČIL SE SVOU VNUČKOU

Share