Další mimořádná valorizace důchodů: Marian Jurečka řekl, kdy by k tomu mohlo dojít

Valorizace důchodů probíhá jednou ročně, a to na začátku roku. Letos dojde k mimořádné valorizaci v červnu. Existuje však pravděpodobnost, že kabinet bude letos nucen opět zvýšit penze. Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka v pořadu Snídaně s Novou řekl, o kolik by se důchody mohly zvýšit. Informuje o tom web TN.cz.

Průměrný důchod na začátku léta stoupne zhruba o tisíc korun. Důvodem mimořádné valorizace je vysoká inflace. Ze stejného důvodu ale může dojít k dalšímu mimořádnému zvýšení důchodů.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

„To pravidlo je nastaveno tak, že pokud od poslední valorizace vzroste inflace o 5 a více procent, je to podmínka, abychom tu valorizaci provedli,“ řekl Marian Jurečka.

Někteří odborníci předpokládají, že meziroční inflace by mohla dosáhnout 11 nebo 12 procent. Podle ministra nejspíše dojde k další mimořádné valorizaci penzí a s největší pravděpodobností to bude na podzim.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

O kolik přesně se důchody zvýší, zatím říct nemůže. „Řádově by to ale bylo zase o stokoruny,“ uvedl Marian Jurečka.

Ministr ale ujistil, že vláda bude určitě reagovat na inflaci, stejně jako tomu bylo dříve, když bylo rozhodnuto o zvýšení důchodů, které se uskuteční na začátku léta.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Kromě toho ministerstvo práce nyní řeší i zvýšení výdajů kvůli migrační krizi. Do České republiky dorazilo více než 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Podle něj už začalo pracovat asi 12 tisíc uprchlíků a dalších asi 10 tisíc lidí oznámilo, že hodlají pracovat. Dodal, že nejde tedy jen o výdaje, ale také o určité příjmy.

PSALI JSME: VLÁDA HODLÁ POMÁHAT NEJCHUDŠÍM, ZMĚNY SE NEBUDOU TÝKAT LIDÍ ZE STŘEDNÍ TŘÍDY: ZVÝŠÍ SE ČÁST DÁVEK A O NĚKTERÉ BUDE MOCI ŽÁDAT VÍCE LIDÍ

PŘIPOMÍNÁME: „MUSÍME ODOLAT MAXIMÁLNÍMU TLAKU“: EVROPSKÁ KOMISE NAVRHLA PÁTÝ BALÍK SANKCÍ PROTI RUSKU

Share