„Covid nezanechává dlouho imunitu jako chřipka“: Roman Prymula promluvil o vývoji koronaviru v létě, přeočkování čtvrtou dávkou a nových mutacích

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude léto z epidemiologického hlediska klidné. Předpokládá ale, že se situace začne zhoršovat ve druhé polovině srpna. O možném přeočkování čtvrtou dávkou a také o nové variantě omikronu promluvil pro CNN Prima News.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Počty případů nákazy koronavirem v poslední době klesali, ale tento týden je vidět stagnace. Například ve středu bylo odhaleno 407 případů. Nyní se však testuje méně lidí, v průměru jde o 4 až 6 tisíc testů denně.

Roman Prymula se domnívá, že mírné zvýšení počtu nakažených není nic dramatického. Upozornil však, že reprodukční číslo nyní činí 1,14.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Promluvil i o nové variantě omikronu BA.2.12, která se nedávno začala šířit v USA. Podle něj se tato mutace již začala šířit také v evropských zemích, takže pravděpodobně brzy bude i v Česku.

Některé evropské státy uvedly, že epidemiologická situace se u nich začala mírně zhoršovat. Odborníci tvrdí, že příčinou jsou nové mutace omikronu BA.4 a BA.2.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Mezi takovými zeměmi bylo například Portugalsko, kam Češi rádi jezdí na dovolenou. Situace se navíc začala zhoršovat i v Německu. Epidemiolog říká, že léto bude klidné, ale ve druhé polovině srpna bude docházet k nárůstu případů.

„Covid nezanechává dlouho imunitu jako chřipka, proto budeme vystaveni dalším vlnám,“ uvedl Roman Prymula.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Téměř 6,9 milionu lidí už má dokončené očkování, ale zájem občanů o vakcinaci klesá. Nyní se podle bývalého ministra zdravotnictví diskutuje o přeočkování čtvrtou dávkou.

Možná už na podzim bude k dispozici nová vakcína, která by byla účinná proti několika variantám viru.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek v minulosti také řekl, že se očekává další vlna covidu. Doporučil by proto lidem z rizikových skupin, aby se nechali přeočkovat. Vhodným obdobím by byla druhá polovina srpna, září a první polovina října.

PSALI JSME: „TA PĚTITISÍCOVKA MI VADÍ JEŠTĚ VÍC“: KALOUSEK KRITIZOVAL VLÁDU ZA JEDNORÁZOVÝ BONUS NA DÍTĚ. ŘEKL TAKÉ, KOHO BY VOLIL V PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH

PŘIPOMÍNÁME: ODBORÁŘI VYHLÁSILI STÁVKOVOU POHOTOVOST A ŽÁDAJÍ ZVÝŠENÍ PLATŮ VE VEŘEJNÉM SEKTORU: VLÁDA CHCE POKRAČOVAT JEDNÁNÍ A VARUJE PŘED PR AKCÍ

Share