„Ta pětitisícovka mi vadí ještě víc“: Kalousek kritizoval vládu za jednorázový bonus na dítě. Řekl také, koho by volil v prezidentských volbách

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska je jednorázový bonus na dítě ve výši 5 tisíc Kč absurdní. Navíc tento příspěvek nepovažuje za solidární. Uvedl, že stát nemá z čeho brát peníze na podobnou pomoc. Kromě toho řekl, koho by volil v prezidentských volbách. Mluvil o tom v Epicentru Blesk Zpráv.

Vláda schválila návrh zákona, který umožní státu vyplatit rodičům jednorázový bonus na dítě ve výši 5 tisíc Kč. To se bude týkat dětí, kterým do 1. srpna nebude 18 let. Nárok na tento příspěvek budou mít rodiny s hrubým ročním příjmem do jednoho milionu korun. Novelu bude muset projednat ještě Poslanecká sněmovna.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

Podle Miroslava Kalouska je takový příspěvek obdobou bonusu, který schválila minulá vláda Andreje Babiše v době epidemie koronaviru. Tehdy senioři dostali 5 tisíc Kč.

Bývalému ministrovi financí se líbí, že vláda říká, že nepřijme plošná opatření, že si nemůže dovolit pomoci všem plošně. S takovými výroky souhlasí, protože stát nemá z čeho brát. Dodal, že všichni trochu zchudneme, lidé by si to měli uvědomit.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

Zdůraznil, že v současné situaci by stát měl pomáhat pouze domácnostem, které se ocitly v těžké finanční situaci. Jde o lidi, kteří jsou ohroženy chudobou.

Vláda podle něj občanům vysvětlila, že chce pomáhat pouze těmto lidem, tedy přijímat cílená opatření, ale pak přijala plošná opatření. Nesouhlasil například s tím, že kabinet se rozhodl zlevnit pohonné hmoty na 4 měsíce.

Miroslav Kalousek / Zdroj: youtube.com

„A ta pětitisícovka, to se přiznám, že mi vadí ještě víc, protože to pro domácnosti, které mají do milionu korun ročně,“ uvedl Miroslav Kalousek. Vysvětlil, že velké části takových rodin nehrozí chudoba, dostanou však 5, 10 nebo 15 tisíc Kč podle počtu dětí do 18 let.

Znovu zopakoval, že si to stát nemůže dovolit, navíc podle něj může nastat taková situace, že ti chudší budou pomáhat bohatším. Uvedl příklad, že nějaká rodina s nízkými příjmy a s dítětem ve věku 19 let nedostane nic, ale rodina s vyššími příjmy a s dítětem o rok mladším dostane tento příspěvek.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Takové podmínky pro tento bonus proto označil za absurdní. „Tak, jak je to nastaveno, to pokládám za pitomost,“ dodal Miroslav Kalousek.

Exministr financí promluvil i o prezidentských volbách a kandidátech. Nechce, aby se prezidentem stal bývalý premiér Andrej Babiš, a tak je ve druhém kole prezidentských voleb připraven volit kohokoliv jiného než expremiéra.

Pavel Fischer / Zdroj: youtube.com

Zatím nevidí takového kandidáta, kterého by jednoznačně chtěl podpořit. Pokud by se ale tyto volby konaly teď a nikdo jiný by svou kandidaturu neoznámil, nejspíš by hlasoval v prvním kole pro Pavla Fischera.

PSALI JSME: VLÁDA CHYSTÁ ZVÝŠENÍ PLATŮ VE VEŘEJNÉM SEKTORU: V KABINETU ŘEKLI, KDY SE TO STANE A KOLIK TO BUDE STÁT ROZPOČET

PŘIPOMÍNÁME: NOVÁ PRAVIDLA PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY: JAKÉ NÁVRHY SCHVÁLILI MINISTŘI

Share