Celý život mě učili pomáhat všem. Ale přestala jsem, už nebudu pomáhat ani dětem, mám toho dost

Přestala jsem komukoli pomáhat. Právě jsem si uvědomila, že to nemá smysl, a toto není rozmar ani chamtivost. Už dávno sleduji důsledky svých činů a příběhy jiných lidí. Proto dobře vím, k čemu tato nekonečná „pomoc lidem“ vede.

Pokud chcete, považujte mě za zlomyslnou a krutou ženu, ne každý mi bude rozumět. Možná se opravdu mýlím.

Bez ohledu na to, co děláte pro dobro dětí, vždy chtějí víc. Máte dvě, tři zaměstnání – ale budou vám vyčítat, že to není dost. Možná je tedy lepší mít jedno zaměstnání? Nikdo neocení vaše oběti. V určitém okamžiku mi došlo, že jim dělám medvědí službu.

Žena / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Proč studovat, když máma zaplatí za studium na placené vysoké škole? Proč se učit zacházet s penězi, když máma už má o všechno postaráno, koupila byt a auto. Mohla by samozřejmě koupit lepší …

Ale uvědomila jsem si: čím méně jim nesete v zobáku, tím více se snaží získat něco samy. A dokonce přicházejí k matce s nějakou pomocí, když se dozvěděli, že je těžké vydělat peníze, ale ještě obtížnější je udržet je.

Často slýchám příběhy, kde děti žalují rodiče. Požadují, aby jim rodiče dali část bytu nebo koupili auto nebo si vzali půjčku na jejich svatbu.

Rodiče a dospělá dcera / Ilustrační foto / Zdroj: grazdano4ka.livejournal.com

Nemluvím o okamžiku, kdy jsou ještě malé a potřebují péči. Samozřejmě musíme poskytnout pomoc, pokud přicházejí potíže, někdo je nemocný. Ale dávat dospělým dětem svůj důchod to není normální!

Měli bychom pomáhat jiným lidem? Ne! Ani bych neradila, protože mnozí nechtějí přemýšlet, převzít odpovědnost. Dělají jen to, co jim bylo řečeno. A pak vy budete vinni. A kdo může znát všechny nuance? Kdo může znát, jak dopadnou neopatrné rady?

Všichni známe frázi: „Když dáte člověku rybu, nakrmíte ho pro tento den. Když ho naučíte ryby chytat, nasytíte ho na celý život.“ Ale nejste povinni učit dospělé lidi chytat ryby, možná je záměrně nechtějí chytat?

Žena / Ilustrační foto / Zdroj: optim1stka.ru

Nikdy se nedočkáte na odvetnou pomoc a podporu, ale můžete uslyšet větu: „To bys také mohla udělat.“ Nic není ceněno tak nízké jako bezplatná pomoc. Zvlášť pokud prosíte přijmout vaši pomoc a ujišťujete, že to pro vás není vůbec těžké. Pak vám nemusí nic dávat.

To znamená, že jste pomohli, a také vás nutí poděkovat za to, že vám vzali vaše peníze, energii a čas. Takhle to nedělejte!

PSALI JSME: JSEM RÁDA, KDYŽ MĚ DĚTI NAVŠTĚVUJÍ, ALE CHTĚJÍ SI JEN ODPOČINOUT. DOUFALA JSEM, ŽE VYROSTOU A BUDOU MI POMÁHAT

PŘIPOMÍNÁME: JE MI 65 LET A NEMYSLELA JSEM SI, ŽE ZŮSTANU SAMA. DĚTI SE MNOU NECHTĚJÍ ŽÍT, ALE JE TO PRO MĚ ČÍM DÁL TĚŽŠÍ

Share