Britský novinář předpověděl další problémy brexitu Spojeného království

Britský novinář a bývalý zaměstnanec BBC Gavin Esler ve své ještě nepublikované monografii „Jak končí Británie – anglický nacionalismus a znovuzrození čtyř národů“ varuje před vážnou krizí v Británii, která by mohla vyústit v kolaps celého státu. Citáty z knihy v neděli 17. ledna zveřejnily noviny Daily Mail.

Podle autora skotského původu má většina Skotů více identit a lidé v této části Spojeného království se cítí jako Skoti, stejně jako Britové a Evropané. Brexit však tuto identitu zasadil ránu a nyní je mnoho z těch, kteří hlasovali v referendu v roce 2014 proti odtržení Skotska, připraveni podpořit nezávislost regionu od Británie.

Skotská vlajka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Většina Skotů je od roku 2016 znechucena událostmi ve Westminsteru, zejména brexitem a tím, co vidí jako nekompetentního Borise Johnsona a jeho vládu,“ píše Esler.

Cituje první skotskou ministryni Nicolu Sturgeonovou, která si myslí, že mnoho Skotů věří v existenci hlubokého demokratického deficitu jejich národa, protože jejich názory na tuto a další otázky nejsou brány v úvahu, a pokud chtějí opustit jakoukoli unii, pak tu Spojeného království.

Spojené království / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Přišel jsem k přesvědčení, že Británie se může opravdu chýlit ke konci. Nejhorší je, že neslyším žádné poplašné zvony. Toto je umíráček, “zdůrazňuje publicista.

Podle novináře se Johnsonovi a jeho kabinetu nepodařilo sjednotit národ ani během pandemie a nyní je stát sjednocen „pouze podle jména“. Esler poukazuje na vážnou decentralizaci boje proti pandemii v různých částech státu, přičemž zdůrazňuje obecnou heterogenitu země, například rozdíly v práci v různých částech systému zdravotní péče ve Velké Británii, ve vzdělávání, v médiích, rozdíly v právu a dokonce odlišné postavení královny v anglikánských a skotských církvích.

Země Spojeného království / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Publicista ve své knize popisuje několik verzí výsledku britské krize.

„Jedním z nich je, že v prudkém vzteku anglického nacionalismu jsme svědky prvních tichých znamení toho, jak Británie končí. Druhou možností je, že tato nespokojenost se ukáže jako katalyzátor přehodnocení Británie jako nějakého druhu stále nejasného, ale přesto nově vytvořeného Spojeného království. Třetí možností je zachování současného stavu, ale po brexitu to již není možné,“ uvedl.

Vlajka Spojeného království / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

 

Autor je přesvědčen, že odtržení Skotska a případně Severního Irska od Anglie povede k politické krizi v plném rozsahu, která „bude mnohem komplikovanější, špinavější, nákladnější a hořčejší než brexit“.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeon oznámila 1. ledna, že země se brzy vrátí do Evropské unie již jako samostatný stát. Již dříve uvedla, že k odchodu z EU došlo proti vůli Skotska, jehož populace hlasovala proti brexitu v referendu o brexitu v roce 2016. – 62 % Skotů nechtělo opustit Evropskou unii.

Přechodné období pro brexit skončilo 1. ledna 2021. Spojené království bylo členem EU již 47 let. Spojené království oficiálně vystoupilo z Evropské unie 1. ledna 2019.

Skotská vlajka / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

9. srpna Johnson vyjádřil obavy, že Severní Irsko a Skotsko by se po brexitu chtěly od země odtrhnout. Nařídil proto poskytnout regionům pomoc.

PSALI JSME: TRUMP POŽADOVAL ÚDAJE REPUBLIKÁNŮ, KTEŘÍ PODPOŘILI JEHO OBŽALOBU

PŘIPOMÍNÁME: VICEPREMIÉR KAREL HAVLÍČEK OZNÁMIL Z JAKÝM HNUTÍM BUDE KANDIDOVAT BĚHEM PODZIMNÍCH VOLEB

 

Share