„Bez ruské ropy se v tuto chvíli neobejdeme“: Jan Skopeček uvedl, že jsme udělali velkou chybu a teď nemůžeme zavřít kohoutek z Ruska

Podle ekonoma a místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) je Česko závislé na ropě z Ruské federace a to je třeba uznat. Dodal ale, že kabinet udělá všechny potřebné kroky, aby ČR měla alternativu, aby v budoucnu dostávala ropu i od dalších dodavatelů. Řekl to pro CNN Prima News.

Některé evropské země jsou nyní závislé na ruském plynu a ropě, Česko tyto komodity také potřebuje. Podle Jana Skopečka byla chybou energetická závislost na jednom dodavateli.

Jan Skopeček / Zdroj: youtube.com

Bylo by lepší, kdyby Česko nakupovalo plyn a ropu od různých dodavatelů. Podle něj jsme zaspali a byla to naše obrovská chyba.

Zdůraznil, že nyní nemůžeme uzavřít kohoutek z Ruska, jinak by to byl pro naši zemi velký problém, dalo by se mluvit o ekonomickém kolapsu. „Bez ruské ropy se v tuto chvíli neobejdeme,“ uvedl Jan Skopeček.

Jan Skopeček / Zdroj: youtube.com

Byla to jeho reakce na návrhy opozičního hnutí SPD. Šéf poslanců SPD Radim Fiala ve studiu CNN Prima News řekl, že jejich hnutí navrhuje, aby Česko odstoupilo od zelené dohody pro Evropu.

Také SPD chce, aby Česko odstoupilo od obchodování s emisními povolenkami a aby ČR vystoupila z Evropské energetické burzy.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

Zástupci SPD tvrdí, že by to umožnilo českým občanům zajistit levnější elektřinu. Chtějí, aby vznikl speciální sociální tarif pro domácnosti a společnosti. Česko by podle nich mohlo na burzu prodávat jen přebytky výroby elektřiny.

Radim Fiala uvedl, že ministři nemají odvahu učinit kroky, které hnutí SPD popsalo ve svém desateru. Varuje před katastrofou, která může v příštích letech nastat kvůli zdražování energií.

Radim Fiala / Zdroj: youtube.com

„Vláda ještě netuší, co se na ni řítí a co se musí udělat,“ řekl Radim Fiala.

Jan Skopeček s jeho slovy nesouhlasil a dodal, že tyto návrhy jsou nerealistické, ale v televizi to může znít dobře. Vysvětlil, že Česko kupuje plyn od Německa a pokud Česko odstoupí z burzy, vyvolá to v Německu krizi.

Jan Skopeček / Zdroj: youtube.com

Česko však bude stále potřebovat plyn, který bude muset koupit od Německa. Důsledky pro ČR by mohly být velmi negativní, pokud by Česko takto razantní kroky podniklo.

PSALI JSME: GENERÁL USA: VSTUP ŠVÉDSKA A FINSKA DO NATO BUDE PRO RUSKO VÝZVOU

PŘIPOMÍNÁME: ZELENSKYJ PROZRADIL POČET RAKET VYPÁLENÝCH NA UKRAJINU

Share