Andrej Babiš upozornil na uznávání protilátek na covid-19: podle něj by mělo ministerstvo zdravotnictví vyřešit toto téma jako v Rakousku

Předseda vlády Andrej Babiš chce, aby resort zdravotnictví vyřešil problematiku uznávání protilátek na koronavirus. Například v sousedním Rakousku jsou protilátky vnímány jako alternativa k vakcinaci. Manželka premiéra Monika Babišová mluvila i o případu, kdy lékaři nedoporučili jejich dceři Vivien očkování, protože měla vysokou hladinu protilátek. Píše o tom portál ŽivotvČesku.cz.

Premiér chce, aby ministerstvo zdravotnictví v nejbližší době vyřešilo téma uznávání protilátek proti koronaviru. Jde o to, zda bude možné nebo nemožné podle úrovně protilátek prokázat bezinfekčnost.

Andrej Babiš / Zdroj: gettyimages.com

Podobný systém už funguje v sousedním Rakousku. Tam od 19. května vstoupilo v platnost nové pravidlo k prokazování bezinfekčnosti.

Tak například pro návštěvu kulturní akce nebo restaurace, musí člověk mít negativní test na koronavirus nebo certifikát o očkování nebo o prodělání nemoci či výsledek testu na protilátky.

Andrej Babiš / Zdroj: gettyimages.com

Test na protilátky platí 3 měsíce a obyvatelé Rakouska si ho platí sami, cena se pohybuje mezi 40 a 70 eur. Český předseda vlády chce, aby téma uznání protilátek bylo vyřešeno i u nás.

„Já chci od ministerstva (zdravotnictví), aby tuto problematiku jasně vyřešili jako v Rakousku,“ uvedl Andrej Babiš pro Život v Česku.

Monika Babišová / Zdroj: tv.blesk.cz

Jeho manželka Monika Babišová nedávno promluvila pro Blesk.cz o případu, kdy jejich dcera Vivien nemohla dostat vakcínu, protože jí lékaři sdělili, že má vysokou hladinu protilátek.

Podle ní byli všichni velmi překvapeni, protože si nikdo nevšiml, že má koronavirus, neměla žádné příznaky. Za měsíc bude muset dcera premiéra znovu kontrolovat hladinu protilátek.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Názory odborníků na toto téma se rozdělily, někteří se domnívají, že to bude správná cesta, jiní říkají, že to nebude přispět k tomu, aby lidé se nechali naočkovat. Druhý názor zastává i známý epidemiolog Petr Smejkal.

PSALI JSME: VAKCÍNA PROTI KORONAVIRU: WHO AKTUALIZOVALA DOPORUČENÍ PRO OČKOVÁNÍ TĚHOTNÝCH A KOJÍCÍCH MATEK

PŘIPOMÍNÁME: VOJTĚCH MÁ NOVÝ PLÁN, JAK POKRAČOVAT S OČKOVÁNÍM: VLÁDA CHCE JÍT DO TERÉNU A BÝT K LIDEM BLÍŽ

Share