Andrej Babiš se zajímá o výběr testů pro děti: chce, aby Jan Hamáček vysvětlil, proč byla vybrána právě tato firma

Předseda vlády Andrej Babiš chce, aby mu šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček vysvětlil, proč pro dodávku antigenních testů vybral právě tu firmu, která nesplňuje stanovené podmínky. Píše o tom web SeznamZprávy.cz.

Ministerstvo vnitra v pátek vybralo pro dodávku antigenních testů pro školy firmu Tardigrad International Consulting. Bude dodávat čínské testy Lepu, pomocí kterých bude možné odebírat vzorky z kraje nosu. Pomocí těchto testů se děti budou moci testovat samy.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Vzhledem k tomu, že nyní funguje nouzový stav, nebyla tato zakázka veřejná. Portál Seznam Zprávy zjistil, že tato firma nesplnila několik dříve stanovených podmínek, a to minimální první dodávka měla být 914 680 testů a také to mělo být do 25. února.

Poté si předseda vlády Andrej Babiš chtěl od ministra vnitra Jana Hamáčka vyslechnout vysvětlení, proč k takové volbě došlo. Podle něj si nyní stěžují i další firmy, které nechápou, proč byla vybrána firma bez dohledatelné historie.

Jan Hamáček a Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Jan Hamáček pro web Seznam Zprávy odpověděl, že tuto firmu vybrala komise, v níž byli zástupci tří resortů, a to vnitra, zdravotnictví a školství.

Podle něj tato firma dodá 28. února 800 tisíc testů, cena za jeden test bude 65 Kč, počítá se už s dodávkou. Celkem podle něj ministerstvo obdrželo 9 nabídek.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Jan Hamáček sdělil, že komise vybrala tu firmu, která mohla za normální cenu co nejrychleji dodat potřebný počet testů. Dodal, že další firmy nemohly testy dodat do konce února.

Ale do tendru se zapojila společnost Chironax. Slíbila, že do konce února dodá potřebný počet testů a navíc cena za jeden test by byla téměř 54 korun včetně nákladů na dopravu.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

To znamená, že za 3,6 milionu objednaných testů bude stát nucen zaplatit o 40 milionů korun více. Od firmy Tardigrad International Consulting bylo objednán přesně takový počet kusů.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale v minulosti nařídil kontrolu a tuto firmu spojovaly s obchody obviněného lobbisty Tomáše Horáčka.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Česká pirátská strana chce také, aby Jan Hamáček vysvětlil, proč byla zvolena právě tato společnost.

PSALI JSME: ZHRUBA 65 PROCENT ARMÁDY POMÁHALO BOJOVAT PROTI KORONAVIRU: JAKÉ PŘESNĚ ÚKOLY PLNILI PŘÍSLUŠNÍCI ARMÁDY

PŘIPOMÍNÁME: 53LETÁ JULIA ROBERTSOVÁ VYPADÁ BEZ MAKE-UPU MNOHEM LÉPE NEŽ MNOHO MLADÝCH CELEBRIT

Share