Alena Schillerová se vyjádřila k zdanění důchodů, dávkám a inflaci: „Vláda Petra Fialy pro občany v boji s inflací nedělá vůbec nic“

Ekonomická situace v zemi nyní není ideální, ceny rostou, meziroční inflace v lednu dosáhla téměř deseti procent. Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové by vláda měla udělat víc, aby finančně pomohla důchodcům. Informuje o tom web Českédůchody.cz.

Alena Schillerová uvedla, že nyní je inflace znepokojivá a o problému hovořila ještě dříve, chtěla upozornit na to současnou vládu.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Dodala, že podle údajů Českého statistického úřadu je hlavním důvodem prudkého růstu inflace růst cen energií. Podle ní energie zdražila, protože se vrátila DPH, která činí 21 procent.

Vláda Andreje Babiše odpustila DPH u elektřiny a plynu za listopad a prosinec. Nová vláda Petra Fialy ale podobné kroky odmítla. Kvůli tomu ceny energií letos prudce vzrostly.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Podle ní by snížení DPH na nulu na energie bylo správným řešením. Podobné opatření by mohlo platit po celý letošní rok. To by mohlo pomoci mnoha Čechům.

„Vláda Petra Fialy však pro občany v boji s inflací nedělá vůbec nic,“ uvedla pro České důchody Alena Schillerová.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

V červnu by měla proběhnout mimořádná valorizace důchodů, protože inflace ještě dříve překonala 5 procent. Vláda to musí udělat dle zákona.

Podle bývalé šéfky státní pokladny toto zvýšení penzí nepokryje inflaci. Nechápe proto, proč ministr financí Zbyněk Stanjura nechce navýšit důchody nad rámec valorizace, protože stát bude mít kvůli inflaci dodatečné příjmy, a to více než 60 miliard Kč.

Marian Jurečka / Zdroj: youtube.com

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka řekl, že lidé, kteří nemají dostatek peněz na energie a bydlení, mohou žádat o příspěvek.

Alena Schillerová se k situaci vyjádřila a řekla, že příspěvek není nic špatného, ale podle ní vláda lidem v současné situaci dostatečně nepomáhá.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Mluvila také o systému státní sociální podpory, jehož cílem je pomoci nezaměstnaným vrátit se do pracovního procesu.

Dodala, že důchodci obvykle neplánují návrat do pracovního procesu, takže v tomto případě je cílem, aby jim stát zajistil, aby důstojně žili. Proto si myslí, že zvýšení důchodů by bylo lepším řešením, než když senioři žádají o příspěvek.

Miloš Zeman / Zdroj: youtube.com

Prezident Miloš Zeman nedávno řekl, že kabinet by měl zrušit daňové výjimky. Pokud by se tak ale stalo, musely by být zdaněny i penze. Alena Schillerová souhlasí s tím, že by bylo nutné zrušit některé daňové výjimky, ale nesouhlasí se zdaněním důchodů.

PSALI JSME: VLASTIMIL VÁLEK ŘEKL, KDE BY LIDÉ MOHLI BRZY SUNDAT RESPIRÁTORY A PROZRADIL PLÁN: „BUDE TO KROK PO KROKU“

PŘIPOMÍNÁME: BRITSKÝ VÝZKUM TVRDÍ: PROTILÁTKY LÉPE PŮSOBÍ PROTI KORONAVIRU ZA ŠEST MĚSÍCŮ PO OČKOVÁNÍ VAKCÍNOU MRNA

Share