Britský výzkum tvrdí: Protilátky lépe působí proti koronaviru za šest měsíců po očkování vakcínou mRNA

Protilátky lépe působí proti koronaviru za pár měsíců po očkování vakcínou mRNA, jako je Pfizer nebo Moderna, a posilovací dávka potenciálně umožní lidem zapomenout na očkování na dlouhou dobu.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

K takovým závěrům došli podle agentury Reuters vědci z Washingtonské univerzity v americkém St. Louis s odkazem na výzkum vědců.

Výzkum/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Vědci zjistili, že se protilátky po očkování mRNA vakcínami zlepšují po dobu nejméně šesti měsíců, dokud imunitní systém pokračuje v „trénování“ svých B-buněk produkujících protilátky.

Koronavirus/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Po vakcinaci se některé B buňky stanou krátkodobými buňkami produkujícími protilátky, zatímco se další připojují k „embryonálním centrům“ v lymfatických uzlinách, která připomínají tréninkový tábor, kde protilátky dozrávají a zlepšují své dovednosti.

Výzkum/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Buňky, které se úspěšně tvoří ze zárodečných center, se mohou stát dlouhověkými buňkami tím, že produkují protilátky, které žijí v naší kostní dřeni nebo „paměťové B buňky“, které se zapojují v případě infekce,“ řekl imunolog z Washingtonovy univerzity Ali Ellebeda.

Koronavirus/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Studie na zvířatech ukázaly, že reakce „embryonálního centra“ trvají jen týdny. Ale krevní testy lymfatických uzlin a kostní dřeně od dobrovolníků, kteří dostali vakcínu od Pfizeru, ukázaly, že přísun protilátek trval nejméně šest měsíců a protilátky byly schopny lépe rozpoznat koronavirus.

Lidé/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Vědci netestovali schopnost zralých protilátek neutralizovat různé varianty covidu, tvrdí ale, že by protilátky měly lépe rozpoznat části „hrotů“ viru společné všem variantám.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Výzkumníci potřebují další výzkum, aby zjistili, jestli je tato zárodečná reakce jedinečná pro mRNA vakcíny, nebo zda je typická i pro tradiční vakcíny.

PSALI JSME: „IDEÁLNÍ PODMÍNKY“: ŠÉF WHO VAROVAL PŘED RIZIKEM VZNIKU NEBEZPEČNÉ VARIANTY KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: SVĚT SE POMALU VRACÍ K NORMÁLNÍMU ŽIVOTU: RAKOUSKO A ŠVÝCARSKO ZRUŠÍ TÉMĚŘ VŠECHNA OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU

Share