Alena Schillerová prozradila, kde vezme peníze na vyplácení nových dávek: částka na nové dávky činí 40 miliard Kč

Ve středu proběhla poslední diskuse o rozpočtu na příští rok. Ministryně financí Alena Schillerová za hlavní úkol považuje, aby ostatní ministři ve svých ministerstvech ušetřili 40 miliard Kč. Teď je to pro ni nejdůležitější téma. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

Alena Schillerová na začátku léta uvedla, že schodek státního rozpočtu v roce 2022 nepřekročí 390 miliard Kč.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Po jejím vyjádření ve Sněmovně však poslanci schválili pro lidi různé dávky a bonusy, které v rozpočtovém plánu ještě nebyly.

Vláda tak například navrhla zvýšení rezerv ve zdravotních pojišťovnách. Toto navýšení činilo 14 miliard Kč a bylo schváleno.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Poté ČSSD a KDU-ČSL navrhly zvýšit důchody ženám, které vychovávaly děti. Stálo to 18 miliard Kč a poslanci to schválili také.

Došlo i na navýšení dětských přídavků, které činilo 8 miliard Kč. Celkem tyto navýšení činí 40 miliard Kč, takže paní ministryně chce, aby ministerstva ušetřila právě takovou částku.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

„Každý výpadek bude řešen proporcionálními úsporami v jednotlivých kapitolách dle rozhodnutí vlády,“ řekla Alena Schillerová.

Podle ní však bude 24. srpna zveřejněna nová makroekonomická predikce. Poslední předpověď byla zveřejněna v dubnu a je pravděpodobné, že by se za tu dobu mohla zlepšit.

Peníze / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Pokud se tedy ukáže, že ekonomická situace se zlepšuje rychleji, než se předpokládalo před několika měsíci, znamená to zvýšení příjmů státu z daní.

V takovém případě by ministerstva nemusela šetřit tak striktně, to znamená, že částka by mohla být nižší než 40 miliard.

Alena Schillerová / Zdroj: youtube.com

Existuje dokonce i možnost, že pokud ekonomika do konce letošního a pro příští rok bude mít růst ve výši 2 procent HDP, pak v takovém případě se příjmy zvýší na téměř stejných 40 miliard Kč.

PSALI JSME: ŠETŘENÍ NÁKUPU PŘEDRAŽENÝCH RESPIRÁTORŮ POKRAČOVAT NEBUDE: POLICIE UVEDLA DŮVODY, PROČ VYŠETŘOVÁNÍ ZASTAVILA

PŘIPOMÍNÁME: BABIŠ SPOLEČNĚ S MINISTREM ZAHRANIČÍ DNES SDĚLÍ INFORMACE O EVAKUACI ČECHŮ A MÍSTNÍCH SPOLUPRACOVNÍKŮ Z AFGHÁNISTÁNU: HNUTÍ VLČÍ MÁKY ŽÁDÁ O JEŠTĚ JEDEN SPECIÁL

ČTĚTE TAKÉ: „NEOBVYKLÉ MÍSTO PRO VNITŘNÍ KLID“: JAK HEREČKA A MODELKA ESTER GEISLEROVÁ UPŘEDNOSTŇUJE TRÁVIT SVŮJ VOLNÝ ČAS

Share