Al Jazeera zveřejnila prognózu experta na možný další vývoj konfliktu Ukrajiny s Ruskem

Posunutím zaměření na východ Ukrajiny bude Rusko pravděpodobně pokračovat válku na Ukrajině, dokud „nevysvobodí“ celý Donbas. Ani Ukrajina, ani Rusko více než rok nezvládnou válčit. Píše o tom deník Al Jazeera.

Mapa Ukrajiny/ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

„Obvykle války končí, když se jedné straně podaří vnucovat svou vůli druhé na bojišti, nebo když obě strany usilují o kompromis,“ řekl Konstantinos Loukopoulos, bývalý generálporučík Řecka a NATO.

Podle Loukopoulose má nyní Rusko politicko-strategickou a taktickou iniciativu, kvůli níž je pro Ukrajinu nevýhodné vstoupit do mírových rozhovorů.

Válka na Ukrajině/ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

Loukopoulos se domnívá, že válka pravděpodobně nebude trvat déle než rok, protože ani Ukrajina, ani Rusko nevydrží déle. Předpokládá možnost nějakého „korejského scénáře“ s demilitarizovanou zónou.

Mapa Ukrajiny/ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

A profesor strategie a bezpečnosti Jamie Shea řekl, že Rusko pravděpodobně věří, že má nyní výhodu a bude pokračovat v pomalém postupu na Donbasu. Zároveň bude Ukrajina i nadále úspěšně bojovat s podporou svých západních spojenců.

Podle Shea, v budoucnu jsou možné dva scénáře: buď Ukrajina udělá všechno, aby Rusko stáhlo své vojáky s její území nebo, což je pravděpodobnější, že obě strany nic touto válkou nevyřeší, a budou se dlouhá letá jednat.

Válka na Ukrajině/ilustrační foto/Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: POLSKO UŽ NEBUDE FINANČNĚ POMÁHAT UKRAJINSKÝM UPRCHLÍKŮM

PŘIPOMÍNÁME: PREZIDENT ZEMAN PŘEDVEDL DŮLEŽITOU ZPRÁVU: “KDYBY NEBYLO RUSKÉ AGRESE NA UKRAJINĚ, TAK BYCH S TÍM NESOUHLASIL“

Share