Akhal-Teke: jeden z nejkrásnějších koní na světě

Kůň Akhal-Teke byl chován na území dnešního Turkmenistánu (oblast Akhal-Teke) ještě před asi 5 000 lety. Patří k nejstarším čistokrevným plemenů, což pak ovlivnilo mnoho dalších plemen.

Akhal-Teke/ Zdroj: pandda.com

Nejběžnějšími barvami jsou hnědá, černá, červená, šedá, ale existují i ​​vzácné noční, bulanová, karaková, isabellová. Jejích charakteristickým rysem je jasný zlatý lesk srsti.

Akhal-Teke/ Zdroj: pandda.com

Koně z Akhal-Teke jsou štíhlí a suchí, velmi vytrvalé a jsou nenároční na jídlo. Způsob života Turkmenů je takovým způsobem ovlivnil.

Akhal-Teke/ Zdroj: pandda.com

Vytrvalost tohoto plemene koní dobře ilustruje historický fakt: v roce 1935 skupina turkmenských jezdců přijela z Ašchabadu (hlavní město Turkmenistánu) do Moskvy (více než 3 500km) na koni za 84 dní, zatímco za pouhých 3 dny přešli obrovskou poušť.

Akhal-Teke/ Zdroj: pandda.com

Dnes v Turkmenistánu byla vytvořena národní agentura na ochranu plemene Akhal-Teke, jejímž účelem je starat se o čistotu plemena a bezpečnost pro budoucí generace.

Akhal-Teke/ Zdroj: pandda.com

Akhal-Teke jsou velkolepé závodní koně. Jedná se o jedny z nejrychlejších koní na světě.

Akhal-Teke/ Zdroj: YouTube

V Turkmenistánu se každoročně koná mezinárodní soutěž krásy koní Akhal-Teke, věnovaná Dni turkmenského koně. V mnoha městech země byly postaveny pomníky Akhal-Teke.

Akhal-Teke je navíc zastoupen na státním znaku a bankovkách Turkmenistánu a také na poštovních známkách. To je skutečná hrdost a dědictví Turkmenistánu.

PSALI JSME: BARTOŠ SROVNAL ÚSTECKÝ KRAJ S RUMUNSKEM A SCHYTAL TO OD VOLIČŮ TOHOTO REGIONU: NÁSLEDNĚ MUSEL VYSVĚTLOVAL, CO TÍM MYSLEL

PŘIPOMÍNÁME: EXPREZIDENT VÁCLAV KLAUS SE ZNOVU VYDAL NA SNĚŽKU: I NA VRCHOLU NEJVYŠŠÍ HORY PROMLUVIL O KORONAVIRU A OČKOVÁNÍ

Share