Adam Vojtěch předpokládá, že po prázdninách respirátory zůstanou a vysvětlí proč: „Jsme ve fázi spíše stagnace, takže téma změny není na stole“

Na některých místech i po prázdninách zřejmě zůstanou povinné respirátory. Odborníci mají obavy z delta mutace koronaviru, která je nakažlivější. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch původně plánoval, že respirátory nahradí rouškami, nyní to ale nehodlá dělat. Více o tom řekl pro portál ŽivotvČesku.cz.

Respirátor je lepším prostředkem k ochraně dýchacích cest než rouška, protože chrání nejen lidi kolem sebe, ale i osobu, která ho nosí. V létě je však v respirátoru těžší dýchat než v roušce.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Ministr zdravotnictví uvedl, že je třeba být nyní obezřetní, zejména proto, že mnoho dětí odjelo na tábory, kde jsou v nových kolektivech.

V poslední době se navíc počet nových případů nákazy přestal snižovat a dokonce se mírně zvýšil. Tuto fázi ministr označil za stagnaci, takže zatím žádné změny ohledně nošení respirátorů neplánuje.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

To znamená, že opatření nebudou zpřísněna nebo zmírněna, zatím budou fungovat tak, jak jsou již nastavena.

Jediné, co se změní, je, že osoba, která se vrací z dovolené ze zahraničí, bude muset být testována na koronavirus a následně výsledek testu ukázat svému zaměstnavateli.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Je to nutné, aby se virus nezačal šířit mezi zaměstnanci firmy, to se dá nazvat prevencí. Podle ministra o to žádali sami zaměstnavatelé.

Změny pravidel ohledně nošení respirátorů zatím nebudou kvůli stagnaci ve vývoji epidemické situace. Například v Praze dochází i ke zvýšení počtu případů nákazy, a to i mezi lidmi ve věku od 16 do 29 let.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Ale ještě nejsme ve fázi, že bychom měli vytvořenou kolektivní imunitu, i to je důvod, proč bych zatím nedělal žádná rozvolnění, ale ani zpřísnění,“ řekl Adam Vojtěch pro Život v Česku.

Uvedl ale, že situace je velmi dynamická, takže se může hodně věcí během několika týdnů změnit. Také zatím nejsou plánovány změny, protože delta mutace se šíří nyní i v jiných zemích.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

„Jsme ve fázi spíše stagnace, takže téma změny není na stole,“ dodal Adam Vojtěch.

PSALI JSME: POSLANCI SE ROZHODUJÍ, JESTLI BUDOU PROJEDNÁVAT ZVYŠOVÁNÍ DŮCHODŮ NAD RÁMEC VALORIZACE: JE TO TÉMĚŘ POSLEDNÍ ŠANCE NĚCO PROSADIT DO VOLEB

PŘIPOMÍNÁME: VOJTĚCH PROMLUVIL O MOŽNÉ REVAKCINACI: MINISTR ŘEKL, JESTLI ČESKO MÁ DOSTATEK VAKCÍN A JAK SE SITUACE VYVÝJÍ

Share