Bavorsko se dohodlo s Ruskem na výrobě Sputniku V: Slovensko ale nedoporučuje očkování touto vakcínou

Bavorský premiér Markus Söder oznámil připravenost regionu na nákup 2,5 milionu dávek přípravku Sputnik V, pokud bude vakcína schválena v EU. Bavorské úřady se s Ruskem předběžně dohodly na výrobě vakcíny, uvedla agentura Reuters.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Rozhodnutí o schválení Sputniku V Evropskou unií by mělo být učiněno co nejdříve,“ cituje bavorského premiéra agentura Passauer Neue Presse.

Bavorský premiér Markus Söder/ Zdroj: YouTube

Podle Markuse Södera musí EU rychle uzavřít všechny nezbytné smlouvy, aby mohla získat co nejvíce vakcín. Pouze očkování může porazit pandemii koronaviru.

Koronavrius/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv zkoumal ruskou vakcínu Sputnik V zakoupenou předchozí vládou a dospěl k závěru, že dovezená vakcína je jiná než ta, o níž psal vědecký časopis Lancet. Informoval o tom portál DennikN.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Podle portálu slovenští odborníci nemohli doporučit očkování obyvatelstva ruskou vakcínou kvůli nedostatku informací o ní. Jedná se o společnou pozici státního ústavu a slovenského ministerstva zdravotnictví.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že ruská vakcína byla testována na sterilitu, pyrogenicitu, pH, průhlednost, barvu, abnormální toxicitu, specifickou aktivitu, žádné viditelné mechanické nečistoty, stanovení koncentrace bílkovin, vzhled. Pouze na základě těchto ukazatelů ale nelze učinit závěr o účinnosti léku a jeho bezpečnosti.

Očkovaní/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Slovenští experti zároveň nejsou schopni posoudit ruský lék tak komplexně jako Evropská agentura pro léčivé přípravky.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: JAK POLITICI REAGUJE NA ODVOLÁNÍ JANA BLATNÉHO: NEPOVOLIL V ČESKU POUŽÍVAT RUSKOU VAKCÍNU SPUTNIK V NEBO MÁ, CO SI ZASLOUŽIL

PŘIPOMÍNÁME: BRAZÍLIE HLÁSÍ REKORDNÍ POČET LIDÍ, KTEŘÍ NÁKAZU KORONAVIREM NEPŘEŽILI: RAKOUSKO JEDNÁ S RUSKEM O DODÁVCE MILIONU VAKCÍN SPUTNIK V

Share