AstraZeneca by se neměla dávat ani lidem starším 60 let, uvedl zástupce Evropské lékové agentury

Šéf vakcinační strategie evropské lékové agentury (EMA) Marco Cavaleri doporučuje vyhnout se podávání vakcíny proti koronaviru od firmy AstraZeneca, a to i osobám starším 60 let, pokud jsou k dispozici vakcíny mRNA.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Uvedl to zástupce Evropské lékové agentury v rozhovoru pro deník La Stampa, píše Reuters.

Koronavirus/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

EMA zastává názor, že vakcína AstraZeneca je bezpečná a měla by se proto k očkování používat i nadále pro všechny věkové skupiny starší 18 let.

Očkování/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Několik členských států Evropské unie ale omezilo použití této vakcíny pro osoby mladší 50-65 let kvůli případům vzácných trombóz, zejména u mladých lidí.

Firma/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„V kontextu pandemie jsme zastávali názor, že prospěch z vakcíny je výhodný pro všechny věkové skupiny,“ uvedl Cavaleri.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Poznamenal ale, že jelikož počet případů COVID-19 klesá a vzhledem k tomu, že mladší populace je méně vystavena rizikům spojeným s COVID-19, bylo by lepší pro mladší populaci používat vakcíny založené na technologii mRNA, jako jsou vakcíny Moderna a Pfizer-BioNTech.

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Na otázku, zda by se měly zdravotnické úřady vyhnout podávání vakcíny AstraZeneca lidem nad 60 let, Cavaleri odpověděl: „Ano, a mnoho zemí, jako je Francie a Německo, to zvažují, protože je k dispozici větší množství vakcín mRNA.“

Vakcína/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: PROČ JAROMÍR JÁGR ODMÍTL PROPAGOVAT VAKCÍNY V ČR: ZNÁMÝ HOKEJISTA SE NYNÍ OČKOVAT NEHODLÁ

PŘIPOMÍNÁME: „AMERIKA BUDE ARZENÁLEM VAKCÍN“: BIDEN SLÍBIL 500 MILIONŮ VAKCÍN PROTI KORONAVIRU CHUDŠÍM ZEMÍM

Share