Královnu na zdi nechtějí: Proč studenti na prestižní oxfordské koleji odstranili Alžbětin portrét

Portrét královny Alžběty II. byl na žádost student odstraněn ze zdi na prestižní oxfordské koleji Magdalen College, informovala BBC.

Portrét královny Alžběty II./ Zdroj: YouTube

Členové studentské skupiny Middle Common Room (MCR) na Mary Magdalen College v Oxfordu považovali portrét královny za symbol kolonialismu a hlasovali pro jeho odstranění ze zasedací místnosti skupiny.

Ministr školství Gavin Williamson označil tento krok za absurdní a prezident univerzity poznamenal, že o tom rozhodli studenti, nikoli instituce.

Portrét královny Alžběty II./ Zdroj: YouTube

Podle zápisu ze schůzky MCR v pondělí byl učiněn návrh, aby byla místnost přívětivější. „Pro některé studenty je zobrazování panovnice a britské monarchie ukázkou nedávné koloniální dějiny,“ cituje BBC studenty.

O tom nápadu bylo hlasováno, v důsledku čehož se 10 členů výboru vyslovilo pro odstranění portrétu, dva proti a pět se zdrželo hlasování.

Portrét královny Alžběty II./ Zdroj: YouTube

Jeden ze studentů, jehož jméno není v zápisu uvedeno, uvedl, že de facto „rušení“ královny veřejnost určitě naštve. Další student ale zdůraznil: „Nejsme schopni zrušit královnu. Jde o náš veřejný prostor a pohodlí.“

PSALI JSME: VYPADÁ STÁLE BÁJEČNĚ: KRÁLOVNA ALŽBĚTA II. SE ZÚČASTNILA AUDIENCE V MODRÝCH KVĚTINOVÝCH ŠATECH

PŘIPOMÍNÁME: STROHÁ GRATULACE Z BRITÁNIE: MEGHAN A HARRYMU POSLALA SRDEČNÝ VZKAZ POUZE PRINCEZNA EUGENIE

Share