Práce přesčas je vážným zdravotním rizikem a bere si stovky tisíc lidských životů ročně, varuje WHO

Světová zdravotnická organizace v pondělí uvedla, že na práci přesčas umírají stovky tisíc lidí ročně. Podle agentury Reuters s odkazem na WHO se tato tendence může zhoršit kvůli pandemii koronaviru.

Kancelářská práce/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Odborníci odhadují, že v roce 2016 zemřelo 745 000 lidí na mrtvici a srdeční choroby spojené s dlouhou pracovní dobou. Toto číslo je o 30% vyšší než v roce 2000.

Kancelářská práce/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Práce 55 a více hodin týdně je vážným zdravotním rizikem,“ prohlásila Maria Neiraová, ředitelka oddělení veřejného zdraví.

WHO a Mezinárodní organizace práce zjistila, že většinu obětí (72%) tvoří muži středního a staršího věku. Nejvíce trpí lidé žijící v jihovýchodní Asii a v oblasti západního Pacifiku.

Kancelářská práce/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Autoři studie založené na datech ze 194 zemí poznamenali, že práce přes 55 hodin týdně byla spojena se zvýšeným rizikem cévní mozkové příhody a úmrtí na ischemickou chorobu srdeční ve srovnání s 35 až 40 hodinami práce.

Podle technického experta WHO Franka Pega by omezení pracovní doby bylo pro zaměstnavatele výhodné, protože zvyšuje produktivitu.

PSALI JSME: DRUHÝ ROK PANDEMIE BUDE HORŠÍ NEŽ PRVNÍ, ŘEKL GENERÁLNÍ TAJEMNÍK WHO A VYZVAL ZEMĚ, ABY ZVÁŽILY SVÉ PLÁNY OČKOVAT DĚTI

PŘIPOMÍNÁME: „NA GLOBÁLNÍ ÚROVNI“: WHO ZAŘADILA INDICKOU VARIANTU KORONAVIRU NA SEZNAM ZVLÁŠTĚ ZNEPOKOJIVÝCH VERZÍ VIRU

Share