Červi míří na talíře: Evropská komise povolila uvedení moučných červů na trh jako nové potraviny

Jedlý hmyz bude k dispozici ve všech 27 členských státech EU.

Evropská unie schválila prodej sušených žlutých moučných červů jako potraviny určené ke konzumaci. Podle Evropské komise je lze použít jako občerstvení nebo jako součást jiných pokrmů, například pečiva nebo těstovin.

Mouční červi jako jídlo/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Stálý výbor pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva (PAFF) schválil prodej sušených moučných červů (Tenebrio molitor) pro lidskou spotřebu jako alternativní zdroj bílkovin.

Mouční červi/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) ale dospěl k závěru, že konzumace žlutého moučného červu může potenciálně způsobit alergickou reakci. To může mít vliv na lidi, kteří už mají alergie na korýše a roztoče.

Mouční červi/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Očekává se, že trh jedlého hmyzu poroste ve srovnání s rokem 2020 přibližně o 26,5% a do roku 2027 dosáhne 4,63 miliardy USD, uvádí společnost Meticulous Market Research.

Mouční červi/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

„Jedlý hmyz může být skvělým řešením, protože je velmi výživný. Kromě toho má ve srovnání s masem výhody z hlediska životního prostředí,“ uvádí se v prohlášení.

PSALI JSME: „JE ČAS OŽIVIT ODVĚTVÍ CESTOVNÍHO RUCHU“: ŠÉFKA EK NAVRHLA ČLENSKÝM ZEMÍM, ABY SE OTEVŘELY PRO OČKOVANÉ TURISTY

PŘIPOMÍNÁME: KORUNA NEBO EURO: SYMPATIE K EVROPSKÉ MĚNĚ V ČESKU SE ZA ROK ZDVOJNÁSOBILA A TO JE NEJVĚTŠÍ POČET ZA POSLEDNÍCH 10 LET

Share