Díky za vše: Krysa, která vyčenichala za pět let 71 nášlapných min, teď půjde do zasloužilého důchodu

Krysa Magawa, který strávila pět let hledáním výbušných zařízení v Kambodži, odešla do důchodu. Zvíře se stalo první krysou, která získala medaili Za záchranu životů.

Informovala o tom belgická organizace APOPO, která trénuje krysy k detekci pozemních min.

Krysa/ Zdroj: YouTube

Během své pětileté kariéry vyčenichala Magawa 71 min a 38 dalších výbušných zařízení. To je nejlepší výsledek mezi krysami ​​trénovanými v ARORO. Celkově bylo díky Magawi vyčištěno od min více než 225 000 metrů čtverečních pole.

Krysa/ Zdroj: YouTube

Podle Malena, trenéra Magawy, má krysa už sedm let a tento úctyhodný věk ovlivňuje její práci. „Začíná to být pomalejší a musíme respektovat její potřeby,“ říká Malen.

Krysa/ Zdroj: hromadske.ua

S Magawou se ale nerozloučí okamžitě: pomůže trénovat nově krysy v ARORO.

Krysa a žena/ Zdroj: hromadske.ua

V září 2020 dostala Magawa zlatou medaili britské veterinární charity PDSA. To je nejvyšší cena PDSA za „mimořádnou odvahu a výjimečnou oddanost zvířat“.

Krysa/ Zdroj: YouTube

Během občanské války v Kambodži v letech 1967 až 1975 zůstaly v zemi miliony nevybuchlých min. Každoročně to zraní desítky lidí. Výbuchy v Kambodži zabily celkem téměř 65 000 lidí.

PSALI JSME: „NEJPODIVNĚJŠÍ MALÁ ZVÍŘATA SE PODOBALA KRYSÁM“: MUŽ SLYŠEL ZE STUDNY ZVLÁŠTNÍ ZVUKY, KDYŽ SE PODÍVAL DOVNITŘ, UVIDĚL NEPOCHOPITELNÁ STVOŘENÍ

PŘIPOMÍNÁME: ŽENA SI V AUTĚ VŠIMLA NEČEKANÉHO HOSTA: HORŠÍ NEŽ ON BYLO TO, CO MOHL UDĚLAT JEJÍ DĚTEM

Share