7 důvodu stlát postel každé ráno po probuzení: Názory vědců

Pokud patříte mezi ty lidi, kterým nezáleží na všech těchto „estetických“ atributech, budeme hovořit o důvodech, proč je třeba vždy ustlat postel, o kterých mluví psychologové, sociologové a další výzkumnici v této oblastí. 

Postel / Zdroj: popmech.ru

1. Podle studie provedené v roce 2010 americkou Národní asociací pro spánek se lidé, kteří každy den ustelou si postel, vyspí se lépe než ti, kteří v dopoledních hodinách neztrácejí čas na to aby si ustlali.

Průzkumu se zúčastnilo 1500 lidí ve věku 25 až 55 let. 44% příznivců ustlané postele odpovědělo, že spí dobře každou nebo téměř každou noc. Mezi těmi, kteří preferují rozestlanou poslel, je takových „šťastlivců“ jen 37%.

Postel / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

2. Gretchen Rubin, autorka bestselleru Projekt štěstí, provedla výzkum mezi svými čtenáři a fanoušci a pohovořil s nimi o tom, jak se ji daří být šťastnější. Mnozí odpověděli, že zvyk rané ustlat postel je jedním z prvních, které získali na cestě k pocitu štěstí.

Rubin vysvětluje, že „pro většinu lidí je vnější maličkosti přispívají k vnitřní pohodlí; čím jednodušší způsob, jak dosáhnout štěstí a míru, a čím méně času to vyžaduje, tím větší užitek přináší“.

Postel / ilustrační foto / Zdroj: club-tm.ru

3. Ještě jeden tip od Gretchen Rubin: „Pokud máte pocit, že jsou zahlceni problémy a záležitosti, dokonce i jedna malá provedený úkol vám pomůže obnovit důvěru ve vlastní síly“. Porazili jste svou vlastní lenost ráno a jste připraveni porazit všechny vnitřní a vnější „nepřátele“ po celý den.

4. Psycholog Charles Duhigg ve své knize Síla zvyku píše, že denní rituál, jako třeba dát do pořádku postel — toto je klíčový návyk, který dláždí cestu k finanční disciplíně a schopnosti udržet se v dobré fyzické kondici.

Postel / ilustrační foto / Zdroj: comments.ua

Sociologička Christine Carter dodává, že „když se soustředíme na jeden malý aspekt sebezdokonalování, jako je nutit se udržovat správné držení těla, dívat se méně na televizi nebo meditovat každý den po dobu 5 minut, pak za nějakou budeme sami překvapeni, že tak snadno překonáváme naše očekávání. Zlepšení jsou často pozorována v mnoha „sousedních“ oblastech.

5. Ustlána postel je prvním krokem k uklizené ložnici, což může pomoci snížit stres a vyhnout se pocitům viny. Podle psychologa Andrewa Mellena je fyzická porucha často odrazem emoční poruchy.

Postel / ilustrační foto / Zdroj: joinfo.ua

6. Lidé, kteří jsou zvykli každé ráno dávat do pořádku svou postel, si uvědomují, že ustlána postel je inspirují k tomu, aby jí poskytli „správnou společnost“. To znamená že mají touhu posbírat rozházené věci a celkově si trochu uklidit doma a obecně udržovat pořádek.

7. Kelly Baron, odborná neuroložka z Northwestern University (USA), vysvětluje: „v procesu léčby lidí z nespavosti je povzbuzujeme, aby používali postel pouze pro spánek a sex. Po ustlání postele, je menše šance, že si člověk na ni lehne, aby se podíval na televizi nebo si hrál na telefonu. Zastrčená postel se zřídka stává pracovním prostorem nebo „zábavním centrem“.

Postel / ilustrační foto / Zdroj: comments.ua

PSALI JSME: S MANŽELKOU JEDNOU TÝDNĚ POSYPÁME POSTEL JEDLOU SÓDOU: PROČ TO DĚLÁME

PŘIPOMÍNÁME: ŽENA, KTERÁ SPALA SE SVOU DCEROU, SE V NOCI PROBUDILA KVŮLI HLASITÉMU SYČENÍ KOČKY A VŠIMLA SI NA POSTELI NEZVANÉHO HOSTA

Share