5 příznaku, že vás vychovala toxická matka

Toxické vztahy ovlivňují lidi všech věkových skupin. Nejhlubší trauma však může nastat v dětství – od toxických rodičů, nejčastěji matky. Jak se projevují takové trauma?

Matka a dcera / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

1. Vaše vzpomínky z dětství jsou spojeny s negativitou

Pokud máte při vzpomínce na svou matku pocit úzkosti, podráždění, strachu – problém určitě existuje.

Myslíte si, že jste své matce už dávno odpustili a snažíte se najít v sobě nedostatky? S největší pravděpodobností se jednoduše snažíte potlačit negativní emoce, považujete se za obtížné dítě a věříte, že vás vaše matka vychovala tak, jak mohla, protože měla mnoho dalších problémů.

Matka a dítě / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

2. Nijak nereagujete na konfliktu situace

Děti vychovávané toxickými rodiči často volí nefunkční metody řešení konfliktů. Pokud se snažíte za každou cenu vyhnout se konfliktním situacím, váš duch je zlomený ještě z dětství.

Matka a dítě / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

3. Snažíte se za každou cenu skrývat své připoutaní

Láska k toxickým matkám je často podmíněná; její projev závisí na chování dítěte. Stává se však, že matka neprojevuje lásku, i když je dítě v něčem úspěšné.

Výsledkem je, že některé děti se snaží dosáhnout souhlasu jakýmkoli způsobem, zatímco jiné se úplně vyhýbají kontaktu s blízkými. V každém případě však děti začínají věřit, že láska je vzácným zbožím, a protože v dospělosti, bude pro ně obtížné přijmout lásku od jiných lidí.

Matka a dítě / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

4. Máte rádi vzájemně závislý vztah

Takový vztah vzniká mezi pasivním a aktivním partnerem. Oba jsou na sobě citově závislí. Jeden musí dostávat všechno, druhý musí dávat.

V toxických rodinách je matka aktivním partnerem, dělá vše pro to, aby ji dítě neustále potřebovalo, a tím narušovalo jeho zdravý vývoj. V souvislosti s takovou výchovou se děti stávají spoluzávislými a stejně jako jejich matky se mohou stát aktivními i pasivními partnery.

Matka a dítě / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

5. Kritizujete každého, včetně sebe

Toxické matky vždy kritizují své děti. Trpí tím sebeúcta, nastává emoční krize a zvýšené požadavky na ostatní.

Pamatujte, že můžete změnit vše! Soustřeďte se na své emoce, naučte se je ovládat a uvědomte si, že nemůžete žádným způsobem ovlivňovat ostatní lidi.

Přijměte ostatní se všemi jejich zásluhami a nedostatky, a co je nejdůležitější, začněte si vážit, respektovat a milovat sami sebe.

Matka a dítě / ilustrační foto / Zdroj: YouTube

PSALI JSME: TCHYNĚ SI MĚ SPLETLA S CHOVNOU KLISNOU, CHTĚLA, ABYCH PRO NI PODSTOUPILA KOMPLETNÍ ZDRAVOTNÍ PROHLÍDKU

PŘIPOMÍNÁME: MATKA JELA NA NÁVŠTĚVU ZA SYNEM A JEHO RODINOU, JENŽE NEVĚDĚLA ŽE VIDI SVÉ DÍTĚ NAPOSLEDY: CO SE STALO

Share