Výsledky sociologického průzkumu: kdo může vyhrát volby do Sněmovny a kdo by ji mohl opustit

Agentura Median provedla nový sociologický průzkum, podle kterého lídrem v nadcházejících volbách do dolní komory Parlamentu zůstává hnutí ANO. Průzkum se konal od 1. února do 2. března a zúčastnilo se ho 1 048 lidí. Informoval o tom portál iDNES.cz.

V lednu se rating hnutí ANO mírně snížil, ale v únoru se nezměnil. Politické hnutí, jehož lídrem je současný premiér Andrej Babiš, má podporu 26,5 procenta.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Pro hnutí ANO je ochotno hlasovat zhruba 47 procent důchodců, téměř 20 procent zaměstnanců a jen 5 procent podnikatelů.

Druhé místo obsadila koalice Pirátů a Starostů, pro ně je ochotno hlasovat 25 procent dotázaných. Je připravena podpořit zhruba 50 procent studentů, 35 procent podnikatelů a zhruba 32 procent zaměstnanců.

Ivan Bartoš / Zdroj: youtube.com

Zhoršila se pozice koaliceSPOLU, kterou tvoří strany TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Podpořit je chce 18,5 procenta respondentů. Tuto koalici nejvíce podporují podnikatelé, tento ukazatel činí téměř 37 procent. Mezi zaměstnanci se jejich popularita pohybuje kolem 22 procent.

Petr Fiala / Zdroj: youtube.com

Rating hnutí SPD se mírně zvyšuje a už dosáhl 10 procent, ale to je stále méně, než bylo ve volbách v roce 2017, tehdy to bylo 11 procent.

Mírně posílila pozice komunistická strana, pro ně by bylo ochotno hlasovat zhruba 8 procent dotázaných.

Tomio Okamura / Zdroj: youtube.com

Situace sociálních demokratů se ale výrazně zhoršila, jejich rating klesl pod 5 procent. Jejich podpora je nyní 4,5 procenta a to jim neumožňuje dostat se do Sněmovny. Před půl rokem to bylo 9,5 procenta.

Mezi dotazovanými je jen polovina lidí, kteří jsou přesně připraveni jít do volebních místností a přesně vědí, koho budou volit. Zhruba 34 procent je ochotno jít k volbám, ale ještě se nerozhodlo, koho budou volit.

Vojtěch Filip / Zdroj: youtube.com

12 procent respondentů se zatím nerozhodlo, zda půjdou k volbám a také neví, kterou stranu se rozhodnou podpořit.

Vzhledem k tak velkému počtu nerozhodnutých lidí zatím není možné říci, jaký to bude mít dopad na volby.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Možná by jejich hlasy pomohly některým stranám, které jsou nyní pod pětiprocentní hranicí, a to by jim umožnilo dostat se do Parlamentu. Volební potenciál každé strany proto může ovlivnit i volební výsledek.

PSALI JSME: SOUKROMÍ A PŘÍLEŽITOST K ZODPOVĚDNOSTI: RODINA POSTAVILA MINI VESNICI S DOMKEM PRO KAŽDÉ DÍTĚ A JAK VYPADÁ JEJICH VŠEDNÍ ŽIVOT

PŘIPOMÍNÁME: „NIKDY JSEM SE TOLIK NEBÁLA O SVŮJ ŽIVOT JAKO TEĎ“: JITKA NOVÁČKOVÁ SDÍLELA PROSTŘEDNICTVÍM SVÉHO PROFILU NA SOCIÁLNÍ SÍTI, CO ZAŽILA BĚHEM ZEMĚTŘESENÍ VE ŘECKU

Share