V jižní části Afriky se začala šířit mutace koronaviru „nu“: Adam Vojtěch oznámil, že vláda dnes projedná konkrétní kroky proti šíření této varianty

Ve světových médiích se objevily články o nové jihoafrické variantě koronaviru, označované jako B.1.1.529. V Česku se této mutaci také říká „nu“. Vědci říkají, že tato mutace je nejnakažlivější a vakcíny proti ní jsou o něco méně účinné. Některé státy již pozastavily lety se zeměmi z jižní Afriky. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha bude téma nové varianty koronaviru projednávat kabinet v pátek. Informuje o tom server Echo24.cz.

Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu zdravotnictví na svém Twitteru napsal, že v Jižní Africe bylo potvrzeno šíření nové varianty viru. Podle prvních analýz je velmi nebezpečná.

Adam Vojtěch dodal, že dnes budou ministři diskutovat o tom, jak bude nutné postupovat, aby se zabránilo šíření této mutace v Česku. Slíbil, že dnes také oznámí konkrétní kroky, které přijmou.

Kromě toho resort zahraničí ve spolupráci s resortem zdravotnictví připravil opatření.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek napsal, že od soboty bude zakázán vstup na území ČR pro občany třetích států, které za poslední dva týdny byly více než 12 hodin v některých jihoafrických zemích.

Jakub Kulhánek / Zdroj: youtube.com

Jde o země jako Jižní Afrika, Zimbabwe, Namibie, Botswana, Zambie, Lesotho, Mosambik a Svazijsko. Občané České republiky nebo jiných zemí EU se mohou vrátit, ale při jejich návratu musí být dodržena přísná opatření.

Vědci uvádějí, že nová varianta nese „velmi neobvyklou konstelaci“ mutací. Může být nakažlivější a může snáze překonat imunitu. Vědci pokračují ve výzkumu.

Evropská komise také hodlá jednat, plánuje totiž navrhnout zastavení letů ze zemí jižní Afriky. Informovala o tom předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyenová / Zdroj: youtube.com

Německo také hodlá pozastavit lety z tohoto regionu. Velká Británie toto rozhodnutí přijala už ve čtvrtek. Britští vědci považují tuto mutaci za nejvýznamnější. Chtějí proto vědět, nakolik budou současné vakcíny proti ní účinné.

PSALI JSME: EMA DOPORUČILA SCHVÁLENÍ VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU PRO DĚTI OD 5 DO 11 LET: MĚLY BY DOSTAT TŘETINU OBVYKLÉ DÁVKY

PŘIPOMÍNÁME: SPD NAVRHUJE VÝRAZNĚ ZVÝŠIT MINIMÁLNÍ DŮCHOD: KOLIK BY PODLE NICH MĚLI DOSTÁVAT PENĚZ LIDÉ, KTEŘÍ ODPRACOVALI POTŘEBNÝ POČET LET

Share