Navrhují 250 korun za den: Sociální demokraté řekli o svém návrhu zavést kompenzační bonus pro lidi v karanténě

Předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček navrhl, aby zaměstnavatelé vypláceli bonus svým zaměstnancům, kteří mají koronavirus nebo kteří jsou doma v karanténě. Pak by tento bonus zaměstnavatelé mohli odečíst z odvodů. Takže člověk nemocný koronavirem nebo který je v karanténě by tak mohl dostávat 250 korun denně. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová považuje za nejlepší řešení motivovat lidi, aby zůstávali doma. Řekli to na tiskové konferenci.

Jedním z problémů, které jsou nyní v době epidemie koronaviru, je nedostatečný počet kontaktů během trasování. Důvodem, proč lidé nenazývají všechny kontakty, je, že v době karantény u lidí klesají příjmy.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Jan Hamáček navrhuje zavést nejjednodušší cestu a začít platit těm, kteří jsou v karanténě 250 korun denně. To by musel platit zaměstnavatel, který by pak tyto výplaty kompenzoval z odvodů.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Podle Jana Hamáčka by se to mělo vyplácet po dobu do 10 dnů, tedy 2 500 korun na osobu. Upozornil, že tímto způsobem by chtěli řešit především finanční problém lidí s nízkými příjmy.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

„Je to nejjednodušší způsob, jak lidi motivovat, aby hlásili své kontakty a chodili do karantény,“ řekl Jan Hamáček. To by možná lidem pomohlo, aby se nebáli ekonomických důsledků karantény pro ně samotné.

Ministr vnitra vysvětlil, že je potřeba, aby lidé mluvili o svých sociálních kontaktech, protože to pomáhá v boji proti pandemii koronaviru. Dodal, že nyní je třeba ještě znát názor jejich koaličního partnera.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová míní, že zavedení takového bonusu by bylo jednoduchou a účinnou cestou z lockdownu.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Řekla, že o této variantě je třeba ještě diskutovat, ale podle ní je to levný způsob, jak se dostat z lockdownu. Dodala, že návrh zákona je již připraven a že podle ní v něm není žádná diskriminace.

PSALI JSME: MILAN HNILIČKA PŘIZNAL, ŽE UDĚLAL VELKOU A HLOUPOU CHYBU: PODLE NĚJ JE PŘIPRAVEN NÉST ODPOVĚDNOST

PŘIPOMÍNÁME: “TEHDY JSEM BYLA REBELKA, NECHTĚLA JSEM DĚLAT KOMPROMISY”: HEIDI JANKŮ PROMLUVILA O NEÚSPĚŠNÉ SPOLUPRÁCI S KARLEM GOTTEM

Share