„Nemuseli by se očkovat“: Prymula se domnívá, že lidé s protilátkami by měli být považováni za chráněné a řekl, jaká by to mohla být hladina

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula a vakcinolog Jiří Beran hovořili o tom, že lidé, kteří mají hladinu protilátek větší než 200 jednotek, by pak nemuseli být očkováni. Řekli to pro CNN Prima News. Podle nich by to stačilo, aby bylo je možné považovat za chráněné. Píšou o tom Novinky.cz.

Nejvyšší správní soud nedávno rozhodl, že to, že resort zdravotnictví neuznává jako bezinfekční i ty osoby, kteří mají protilátky, je nezákonné. Ministerstvo ale reagovalo, že se tímto rozhodnutím řídit nebude.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Zatím mohou lidé prokázat svou bezinfekčnost pouze tím, že mají potvrzení o vakcinaci, mají negativní test nebo prodělali nemoc v posledních 180 dnech.

Ministerstvo tvrdí, že není jisté, jaká by měla být hladina protilátek, aby to stačilo na ochranu člověka. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula takovou reakci ministerstva na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu kritizoval.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Podle něj by bylo nutné sestavit skupinu odborníků a přesně určit, jak postupovat dál. Řekl, že každý člověk může mít svou hladinu protilátek, ale bezpečnou by mohla být považována například 200 jednotek.

„Lidé s takovou hladinou budou považováni za imunní a nemuseli by se očkovat. Opatření NSS k tomuto směřuje“ uvedl Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Test na protilátky v Česku stojí v průměru zhruba 500 Kč. V sousedním Rakousku takový test stojí 40 až 70 eur a pokud má člověk zjištěné dostatečné množství protilátek, pak je výsledek tohoto testu platný 3 měsíce.

Někteří lidé mohli mít koronavirus, ale neměli žádné příznaky, a proto mohou mít také vysoké hladiny protilátek. Tito lidé však rozhodně nemají potvrzení, že nemoc prodělali.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Vakcinolog Jiří Beran také říká, že lidé, kteří mají mnoho protilátek, jsou chráněni stejně jako ti lidé, kteří vakcínu dostali. Proto by podle něj museli s očkováním počkat.

„Ti lidé musí být bráni úplně stejně jako očkovaní,“ řekl Jiří Beran. Podle jeho slov by se nyní mělo zaměřit na to, aby vakcínu dostali ti senioři, kteří to do té doby neudělali.

Jiří Beran / Zdroj: youtube.com

Vakcinolog se také domnívá, že zatím není třeba trvat na očkování dětí, ale je potřeba, aby bylo očkováno co nejvíce lidí starší generace. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky je neočkovaných seniorů ještě zhruba 600 tisíc.

PSALI JSME: POVINNÉ OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU: ZATÍM TO ČESKÁ VLÁDA NEPLÁNUJE, ALE O TOM STÁLE JEDNAJÍ ODBORNÍCI

PŘIPOMÍNÁME: HNUTÍ TOP 09 VYŠPLHALO NAHORU: CO JE DŮVODEM ZVĚTŠENÍ ZÁJMU O TUTO STRANU

Share