„V opačném případě museli bychom přitvrzovat“: Roman Prymula řekl, že pokud by omikron byl závažnější variantou, bylo by třeba přitvrzovat

Nyní mnoho lidí a odborníků má obavy ohledně mutace omikron. Epidemiolog Roman Prymula říká, že se zatím zdá, že tato varianta není klinicky závažnější než delta mutace. Pokud se ale ukáže, že kvůli ní budou mít lidé těžší průběh nemoci, bude nutné přitvrzovat. Kromě toho promluvil i o době platnosti covidpasů. Řekl to pro CNN Prima News.

Zatím vědci mají málo údajů o variantě omikron. Například jsou informace, že tato mutace může být nakažlivější než delta mutace a že by mohla vymýtit deltu.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Epidemiolog vysvětlil, že obě novinky mohou být dobré, pokud se prokáže, že lidé po nakažení novou variantou mají lehčí průběh nemoci.

„V opačném případě by to byla špatná zpráva a museli bychom přitvrzovat,“ uvedl Roman Prymula. Zatím ale podle něj nejsou k dispozici údaje o vývoji takového scénáře.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Dodal, že by bylo potřeba počkat ještě nejméně dva týdny, abychom viděli, jak se bude situace vyvíjet v Evropě, protože předtím jsme měli informace jen ze zemí jižní Afriky.

Kromě toho již v Česku začal klesat počet nových případů nákazy. Podle něj se situace asi začíná stabilizovat.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Za jeden z důvodů označil to, že v zemi už bylo očkováno dostatečné množství lidí. Vysvětlil, že vrchol už byl, protože lidé nedodržovali mnoho opatření a také měli dostatečně velký počet kontaktů.

Zatím se ale podle něj zavedená opatření neprojevila, jejich efekt se ještě očekává. Nyní může říci, že současná data vypadají jako dobrý signál pro budoucí vývoj.

Očkování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Kromě toho Roman Prymula promluvil o době platnosti covidpasů. Například od začátku příštího roku bude platnost potvrzení o očkování zkrácena na 9 měsíců. Pokud člověk nemoc prodělal, je jeho potvrzení platné 6 měsíců.

Epidemiolog se domnívá, že oba tyto certifikáty by měly mít stejnou dobu platnosti, tedy 9 měsíců. Podle něj to nyní vypadá nekorektně, protože už nyní je známo, že imunita po nemoci je často silnější.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Pokud jde o plošné povinné očkování, osobně to nepodporuje. Myslí si, že by už nyní bylo vynucování k tomu problematické.

PSALI JSME: KUBEK ODSOUDIL CHOVÁNÍ PACIENTŮ VŮČI ZDRAVOTNÍKŮM: PREZIDENT LÉKAŘSKÉ KOMORY PROMLUVIL O ODMÍTÁNÍ OŠETŘOVAT NEOČKOVANÉ PACIENTY NĚKTERÝMI LÉKAŘI

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA ŘEKL, JAK CHRÁNÍ PROTILÁTKY PO PRODĚLANÍ KORONAVIRU: EPIDEMIOLOG SE TAKÉ NEBRÁNÍ PRODLOUŽENÍ PRÁZDNIN VE ŠKOLÁCH

Share