„Já si myslím, že to začalo“: Prymula řekl, kdy může dojít k masivnímu nárůstu případů nákazy omikronem

Mutace omikron se v Česku šíří a počty nových případů nákazy za poslední dva dny prudce vzrostly. Nyní je podíl omikronu na počtu nákaz zhruba 80 procent. Podle epidemiologa Romana Prymuly se nová mutace začne masivně šířit po republice během několika dní. Řekl to pro portál ŽivotvČesku.cz.

„Já si myslím, že to začalo a že během následujících čtyř až pěti dnů dojde k masivnímu nárůstu, jako tomu bylo v ostatních zemích,“ řekl svou prognózu pro Život v Česku Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil svou predikci, podle níž by vrchol vlny epidemie mohl přijít na konci ledna. Na vrcholu by počty nakažených za den mohly dosáhnout až 50 tisíc případů.

Odborníci ale také předpokládají, že po tak rychlém nárůstu bude následovat i rychlý pokles.

Zdravotníci / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Roman Prymula si myslí, že by sice počty nakažených byly vysoké, ale kvůli tomu by nemuselo dojít k přetížení nemocnic. Hygienici podle něj nebudou mít dostatek času na trasování všech kontaktů.

Dodal, že hospitalizace při nákaze novou variantou viru je zhruba 2,5 procenta. Domnívá se, že by kapacita nemocnic v naší zemi měla být dostatečná.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Podle současných údajů může mutace omikron obcházet imunitu, kterou člověk dostal po očkování nebo po prodělání nemoci. To znamená, že člověk se může opakovaně nakazit. V úterý bylo takových reinfekcí 3 706 případů.

PSALI JSME: LIDÉ OČKOVANÍ TŘETÍ DÁVKOU SE MOHOU TAKÉ NAKAZIT: ROMAN PRYMULA PROZRADIL, JAK SE VYHNOUT OMIKRONU

PŘIPOMÍNÁME: FIALA UVEDL, ŽE SE ČESKO DOBŘE PŘIPRAVILO NA OMIKRON: PREMIÉR POCHVALUJE SCHVÁLENÁ OPATŘENÍ A OSOBNÍ ZODPOVĚDNOST OBČANŮ

Share