Jana Maláčová prozradila, kdy bude možné toto téma znovu projednat: „Řešení druhého rouškovného je v tuto chvíli předčasné“

Poté, co byl loni v prosinci vyplácen příspěvek důchodcům ve výši 5 tisíc korun, se objevilo téma i druhého rouškovného. Jednalo se o finanční pomoc důchodcům, kteří měli v době epidemie koronaviru hodně stresu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová tehdy hovořila o možném druhém rouškovném, ale nyní je podle ní ještě předčasné o tom mluvit. Řekla to pro ŽivotvČesku.cz.

Na začátku prosince mohli důchodci v Česku pobrat příspěvek 5 tisíc korun, tehdy se jmenovalo rouškovné. Jana Maláčová pak jednou řekla, že možná v roce 2021 bude vyplacen další podobný příspěvek.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Posledních několik týdnů se diskutovalo o tématu schválení druhého rouškovného. Pro mnoho důchodců by to byla významná pomoc během této krize.

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce Vladimír Dostálek vysvětlil pro Život v Česku, že loni tato výplata vycházela z ukazatelů ekonomického vývoje.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

To znamená, že v loňském roce se zvýšila inflace a mnoho komodit, zejména mnoho potravin, dost zdražilo. Dodal, že je třeba si také uvědomit, že spotřební koš důchodců se liší od ostatních obyvatel Česka i zboží, které kupují důchodci, zdražovalo se rychleji než ostatní komodity.

Zda ale bude vyplacen druhý příspěvek, to zatím zůstává neznámé. Hodně bude záležet na valorizaci důchodů.

Jana Maláčová / Zdroj: youtube.com

Jana Maláčová řekla, že bude nutné trochu počkat a podívat se, jaké by mohly být ukazatele k valorizaci k 1. lednu 2022.

„Proto je řešení druhého rouškovného v tuto chvíli předčasné,“ řekla Jana Maláčová pro Život v Česku.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu vnitra Jan Hamáček se přitom domnívá, že by bylo nutné především vyplatit odměny zdravotníkům. Podle něj je to nyní priorita, ale nechápe, proč to vláda ještě neudělala. Řekl to na tiskové konferenci.

PSALI JSME: EXPREZIDENT KLAUS ŘEKL, JAKÝ LÉK POUŽÍVAL BĚHEM LÉČBY KORONAVIRU: ODBORNÍCI DISKUTUJÍ, JESTLI MÁ POZITIVNÍ ÚČINKY

PŘIPOMÍNÁME: ROMAN PRYMULA UVEDL, ŽE LOCKDOWN UŽ NEPOMŮŽE A VYSVĚTLIL PROČ: JAN BLATNÝ MÁ JINÝ NÁZOR

Share