Exprezident Klaus řekl, jaký lék používal během léčby koronaviru: odborníci diskutují, jestli má pozitivní účinky

Bývalý prezident Václav Klaus ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že mu během léčby koronaviru pomohl lék isoprinosine. O něm a ivermektinu se nyní hodně diskutuje a odborníci mají ohledně jejich účinků skeptické názory.

Klaus ovšem říká, že poté co se koronavirem nakazil isoprinosine užíval. „Již předtím posiloval moji imunitu, měl jsem ho dávno, kvůli něčemu jinému,“ prohlásil politik.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Isoprinosine patří k antivirotikum, který se používá v případech opakovaných vírových infekcí čí během snižování imunity. Rovněž ho užívají pacienti se spalničkami či planými neštovicemi.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Odbornici uvádějí, že se tento lék musí předepisovat a jeho preventivní užívání může naškodit.

O jeho účincích se diskutuje od vypuknutí pandemie a v některých zdravotnických zařízení isoprinosine byl používán jako podpůrná léčba.

Václav Klaus / Zdroj: youtube.com

Státní ústav pro kontrolu léčiv se zabýval výsledky studie ohledně látky inosin pranobex, kterou lék obsahuje. SÚKL zdůrazňuje, že dosavadní sběry dat nejsou dostatečné a účinnost léku musí být prokázaná prospektivní, randomizovanou, kontrolovanou studií.

Jan Blatný / Zdroj: youtube.com

Před několika dny ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že ivermektin či isoprinosine není lékem na koronavirus. „V žádném případě se nejedná o léky, které by mohly být používány obecně,“ vysvětlil šéf resortu s tím, že o jejich použití může rozhodovat pouze lékař.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA UVEDL, ŽE LOCKDOWN UŽ NEPOMŮŽE A VYSVĚTLIL PROČ: JAN BLATNÝ MÁ JINÝ NÁZOR

PŘIPOMÍNÁME: HRUŠÍNSKÝ SE ZNOVU PUSTIL DO BABIŠE A ZEMANA: HLEDÁ PŘÍČINU, PROČ DOSTÁVAJÍ TAK VELKÝ POČET HLASŮ VOLIČŮ

Share