Zda budou mít ženy možnost požádat o zápis příjmení bez přípony -ová: Poslanci budou řešit téma psaní příjmení žen v oficiálních dokumentech

Poslanci budou řešit téma psaní příjmení žen v oficiálních dokumentech, a to, zda budou mít ženy možnost požádat o zápis příjmení bez přípony -ová. Bude se také diskutovat o této možnosti pro rodiče, aby si mohli vybrat možnost psaní příjmení pro děti. Dalším tématem na schůzi Sněmovny bude uvádění pohlaví člověka v občanském průkaze. Informuje o tom portál iDNES.cz.

Návrh, aby žena mohla mít možnost zvolit si své příjmení v mužském tvaru, připravila poslankyně za hnutí ANO Helena Válková a poslanec za Pirátskou stranu Ondřej Profant.

Helena Válková / Zdroj: youtube.com

Každý by podle nich měl mít možnost mít příjmení nepřechýlené. To a další návrhy souvisely s novelou zákona o občanských průkazech.

Je také vysvětleno, že každá žena může mít své subjektivní důvody, proč chce, aby její příjmení bylo psáno jinak. Hlasování o tomto návrhu se uskuteční ve středu a bude závěrečné.

Ondřej Profant / Zdroj: youtube.com

Nyní má žena tuto možnost pouze v některých případech, například pokud je její manžel cizinec, nebo je sama cizinkou, pokud bude mít trvalý pobyt v jiném státě nebo pokud žena není české národnosti.

Ondřej Profant také navrhl, aby se v občanských průkazech nepsalo pohlaví člověka, nebo aby se to psalo jen na žádost samého člověka.

Pavel Jelínek / Zdroj: youtube.com

Poslanec SPD Pavel Jelínek navrhuje, aby se člověk mohl rozhodnout sám, zda chce, aby v jeho průkazu byly uvedené biometrické údaje.

Martin Kupka / Zdroj: youtube.com

Návrh místopředsedy ODS Martina Kupky se týkal toho, že když bude člověk žádat o občanský průkaz, neměl by ukazovat jiný identifikační průkaz.

Psali jsme: „A bylo to docela rychlé“: Veronika Kopřivová promluvila o svém porodu. Přála si to jinak

PSALI JSME: V OPOZICI TO VŘE O POZICI PŘEDSEDY VLÁDY: KDO SE STANE PŘÍŠTÍM PREMIÉREM PO PODZIMNÍCH VOLBÁCH

PŘIPOMÍNÁME: DESÍTKY TISÍC BRITŮ POŽÁDALY KRÁLOVNU, ABY ZBAVILA PRINCE HARRYHO TITULU: ŠKODÍ PRÝ MONARCHII

Share