„Není to otázkou měsíců nebo let“: Scholz říká, že urychlit vstup Ukrajiny do EU není možné

Německý kancléř Olaf Scholz řekl, že vstup Ukrajiny do EU nelze urychlit, navzdory mimořádným okolnostem ruské invaze. Poznamenal ale, že by Unie měla najít „rychlé a pragmatické“ způsoby, jak Ukrajině pomoct, informuje agentura AFP.

Vlajky/ ilustrační foto/ Zdroj: slovoidilo.ua

„Proces vstupu do EU není otázkou měsíců nebo let,“ řekl Scholz s tím, že by se některé výjimky pro Ukrajinu zdály nespravedlivé vůči západnímu Balkánu, který proces zahájil dříve.

Německý kancléř Olaf Scholz/ Zdroj: YouTube

V dubnu německý kancléř vyzval EU k přijetí kroků pro urychlení integraci zemí západního Balkánu.

Na loňském říjnovém summitu lídři EU pouze zmínili „odhodlání k procesu rozšiřování“, čímž zmátli šest kandidátských zemí – Albánii, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Černou Horu, severní Makedonii a Kosovo – které doufaly, že uvidí nějaký časový rámec.

Vlajky/ ilustrační foto/ Zdroj: YouTube

Scholz řekl, že nyní práce na vstupu těchto zemí do EU není jen o „otázkách důvěry“. „Jejich integrace je dnes ještě více než dříve v souladu s našimi strategickými zájmy,“ vysvětlil.

Německý kancléř Olaf Scholz/ Zdroj: YouTube

Už dříve během svého projevu v Evropském parlamentu francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že Ukrajina může potřebovat velmi dlouhou dobu, než vstoupí do EU, a ve stejném projevu navrhl vytvořit nový formát spolupráce mezi evropskými státy.

PSALI JSME: „UKRAJINCI TO NEPŘIJÍMAJÍ“: PUTIN PODLE SCHOLZE STÁLE VĚŘÍ, ŽE MŮŽE DIKTOVAT PODMÍNKY MÍRU

PŘIPOMÍNÁME: OLAF SCHOLZ: UKRAJINA SE BUDE S NÁSLEDKY VÁLKY POTÝKAT JEŠTĚ STO LET

Share