Nejvyšší soud rozhodl, že odškodné 4 miliony korun za článek o nevěře je příliš mnoho: Dagmar Havlová je nedostane, soud bude pokračovat

Vydavatelství Bauer Media mělo zaplatit bývalé první dámě a herečce Dagmar Havlové 4 miliony korun. Toto rozhodnutí ale zrušil Nejvyšší soud. Vysvětlil, že výše této náhrady byla výrazně vyšší než ostatní náhrady za zásahy do osobnostních práv. Proto se bude muset konat další jednání Vrchního soudu v Praze. Uvedl to web novinky.cz.

Dagmar Havlová se rozhodla podat žalobu k soudu poté, co v časopise Pestrý svět vyšel článek, že údajně měla milenecký poměr v době, kdy umíral Václav Havel.

Dagmar Havlová / Zdroj: youtube.com

Původně chtěla odškodné 5 milionů korun. Městský soud v Praze rozhodl, že může dostat 1,2 milionu korun. Vrchní soud v Praze pak rozhodl, že to bude 4 miliony korun.

Vrchní soud v Praze své rozhodnutí vysvětlil tím, že šlo o závažné vtrhnutí do soukromí a také se zabýval ziskem časopisu Pestrý svět.

Dagmar Havlová / Zdroj: youtube.com

Vydavatelství s takovým rozhodnutím nesouhlasilo, podle nich šlo o velmi velké odškodnění, navíc tato částka nebyla dostatečně odůvodněná. S tím částečně souhlasil i Nejvyšší soud.

Nejvyšší soud ale rozhodl, že sice jde o nehorázný čin ze strany vydavatelství, ale 4 miliony jsou opravdu velké peníze.

Dagmar Havlová / Zdroj: youtube.com

Nutno také říci, že když se případem zabýval Nejvyšší soud, Bauer Media už na českém trhu nebyla. Tehdy už časopis Pestrý svět řídila společnost Mafra, která je součástí holdingu Agrofert.

Dagmar Havlová / Zdroj: youtube.com

Nejvyšší soud rozhodl, že tento článek byl nehorázný a že mohl poškodit pověst bývalé první dámy. Kompenzace by proto měla být vysoká, ale měla by odpovídat velikosti odškodnění za jiné závažné zásahy do osobnostních práv.

Například člověk může získat odškodnění za smrt blízké osoby. V takovém případě by člověk mohl dostat od 500 tisíc korun do 1 milionu korun, ve výjimečných případech to bývá více.

Dagmar Havlová / Zdroj: youtube.com

Všechny tyto soudní spory se konají kvůli článku v časopise Pestrý svět s názvem Tajné rande v lázních. Psalo se o tom, že údajně Dagmar Havlová byla s nějakým svým milencem v lázních o víkendu, kdy zemřel Václav Havel.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA O TOM, KDY SE ČESKO MŮŽE VRÁTIT K NORMÁLU: OČKOVÁNÍ JE JEDINÁ CESTA K TOMU

PŘIPOMÍNÁME: ANNA KAMENÍKOVÁ V ROLI MLADÉ BOŽENY NĚMCOVÉ: ZAJÍMAVÝ ŽIVOTOPIS HEREČKY

Share