„Mám pět variant, které budou do konce roku“: jaká nová opatření chystá Vlastimil Válek pro Vánoce a konec roku

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se domnívá, že varianta koronaviru omikron bude dominantní v polovině příštího měsíce. Po středečním jednání kabinetu řekne, jaká nová opatření vstoupí v platnost. Chce navrhnout vládě, aby v prvních dvou lednových týdnech probíhalo testování ve školách dvakrát týdně. Informuje o tom server iDNES.cz.

Šéf resortu zdravotnictví by chtěl koupit přístroje na PCR testování a k tomu by bylo potřeba využít 100 milionů Kč.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Nyní testování na základních a středních školách probíhá jednou týdně, a to v pondělí. K tomu účelu se používají antigenní testy. Podle ministra zdravotnictví se stejné testy budou ve školách používat po prázdninách.

PCR test by však musel být spojen sdiskriminačním testem, který je určen k zjištění mutací covidu. Ministr v pořadu Události, komentáře v ČT vysvětlil, že tímto způsobem by chtěli minimalizovat riziko karantény.

Testování na koronavirus / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Mám pět variant, které budou do konce roku, a mám zhruba dvě, možná tři varianty, které budou platit od 1. ledna,“ řekl Vlastimil Válek.

Podle jeho slov bude možné zavést opatření na dva týdny, pak bude nutné vyhodnotit vývoj situace v zemi. Odborníci mají obavy, že by se situace mohla zhoršit kvůli šíření mutace omikron po celé Evropě.

Vít Rakušan / Zdroj: youtube.com

Nouzový stav skončí 25. prosince. Nový kabinet rozhodl, že nebude žádat poslance Sněmovny o jeho prodloužení.

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Víta Rakušana konec nouzového stavu vůbec neznamená, že přestanou platit opatření proti koronaviru.

Vlastimil Válek / Zdroj: youtube.com

Vlastimil Válek hodlá navrhnout vládě, aby omezila otevírací dobu na Štědrý den do 12 hodin. Chce také navrhnout uzavření obchodů v sobotu 25. prosince.

Psali jsme:„Jsem babička. Sice ne úplně pravá, ale je to úžasné“: Šárka Rezková se pochlubila svou krásnou vnučkou

PSALI JSME: „CHCEME K LIDEM PŘISTUPOVAT JAKO K ROZUMNÝM MYSLÍCÍM BYTOSTEM“: PEKAROVÁ ADAMOVÁ PROMLUVILA O ZRUŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU A JAK HO VLÁDA VYNAHRADÍ

PŘIPOMÍNÁME: „TA VARIANTA DOKÁŽE OBCHÁZET IMUNITU NAVOZENOU JAK PROBĚHLÝM ONEMOCNĚNÍM, TAK VAKCINACÍ“: ROMAN PRYMULA PROMLUVIL O MUTACI OMIKRON A ŘEKL, KDY BY SE SITUACE V ČR MOHLA ZHORŠIT

Share