Macron po jednání s Putinem: Nadcházející dny budou klíčové pro deeskalaci situace okolo Ukrajiny

Francouzský prezident Emmanuel Macron si myslí, že nadcházející dny budou klíčové pro stabilizaci situace a dosažení deeskalace situace okolo Ukrajiny.

Macron to řekl na společné tiskové konferenci po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě, které trvalo téměř 6 hodin.

Francouzský prezident Emmanuel Macron/ Zdroj: YouTube

Poznamenal, že není v zájmu Ruska ani evropských zemí eskalovat napětí. Domnívá se, že stabilizace situace bude záviset na jednání a konzultacích se Spojenými státy, NATO, evropskými zeměmi a setkání s prezidentem Ukrajiny.

„…ruský prezident Putin řekl, že je připraven následovat tuto logiku … včetně nastolení otázky suverenity a územní celistvosti Ukrajiny… Takže nadcházející dny budou klíčové a tyto úzké diskuse, které proběhly, k tomu přispějí,“ uvedl Macron.

Francouzský prezident Emmanuel Macron/ Zdroj: YouTube

Dodal, že „máme touhu spolupracovat, abychom zaručili nový řád stability a bezpečnosti v Evropě “ a v tomto smyslu byly Rusku nabídnuty „konkrétní záruky bezpečnosti“.

Po jednání s Macronem si Putin opět stěžoval, že požadavky Kremlu vůči NATO „byly ignorovány“. Varoval, že se v případě vstupu Ukrajiny do Aliance a návratu Krymu vojenskými prostředky „evropské země automaticky zapojí do vojenského konfliktu s Ruskem“.

Ruský prezident Vladimir Putin/ Zdroj: YouTube

PSALI JSME: GEOPOLITICKÝM CÍLEM RUSKA ZJEVNĚ NENÍ UKRAJINA, ALE VZTAHY S NATO, TVRDÍ MACRON

PŘIPOMÍNÁME: „MIGRACE SE STALA HYBRIDNÍ ZBRANÍ“: MACRON VYZVAL K CO NEJRYCHLEJŠÍ REFORMĚ SCHENGENSKÉHO PROSTORU

Share